اگر به مقدسات توهین شود چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

به گزارش گردشگران شاد، توهین از جمله موارد غیر قانونی است که قانونگذار برای آن مجازات تعین کرده است.

اگر به مقدسات توهین شود چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

به گزارش خبرنگار ، توهین عمل یا حرفی است که انجام دهنده آن می خواهد فرد مقابل خود را کوچک، خوار و پست جلوه دهد.

بر اساس قانون توهین جرم است و قانونگذار برای آن مجازات در نظر گرفته است مطابق با آنچه که در قانون نوشته شده است؛ شلاق یا جریمه نقدی از جمله مجازات توهین است.

اگر توهین بصورت ساده باشد دارای مجازات تا 74 ضربه شلاق یا از 50 هزار تا 1 میلیون ریال است البته توهین ساده هم به دو صورت حضوری و علنی انجام می شود و توهین حضوری با وجود شاهد یا متن کتبی مانند پیامک تلفنی یا ایمیل قابل اثبات است.

درصورت وجود شاهد یا فیلم توهین هایی که در مکان های عمومی و علنی انجام می شود، قابل اثبات هستند.

البته در قانون موارد مختلفی درباره توهین نوشته شده است و چنانچه فردی به شخصی دیگر نسبت ناروای لواط و یا زنا دهد، مستحق اجرای حد قذف است که بر اساس قانون حد قذف، 80 ضربه شلاق است و برای اجرای حد قذف، محکوم باید نشسته بوده و لباس بر تن داشته باشد.

توهین به مقدسات یعنی توهین به تمامی اشخاص و اماکنی که در دین اسلام دارای قداست است برای مثال چهارده معصوم، پیامبران، عتبات و حرم های مقدسه، مساجد از جمله اماکن مقدس هستند و اگر توهین مصداق ساب النبی یعنی توهین به پیامبر باشد، حکم آن اعدام است، در غیر این صورت مجازاتی بین 1 تا 5 سال حبس در انتظار فرد توهین کننده است.

براساس ماده 514 قانون تعزیرات، ماده 609 قانون مجازات اسلامی و ماده 517 قانون تعزیرات توهین به مسئولان مجازات دارد.

توهین به روسای سه قوه، نمایندگان مجلس، وزرا و کارکنان دولت 3 تا 6 ماه حبس یا 74 ضربه شلاق و یا 50 هزار تا 1 میلیون ریال وجه نقد، توهین به مسئولان حاضر در خاک ایران به شرط وجود قانون مشابه در کشور مقابل 1 تا 3 ماه حبس است.

برای ثبت شکوائیه توهین به اشخاص عادی، باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد و چنانچه مدارک شاکی شامل متن پیامک و یا شهود باشد؛ پس از ثبت شکواییه، پرونده به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع می شود. اما اگر هتک حرمت در فضای مجازی اجرا شده پرونده به دادسرای جرائم فضای مجازی ارجاع می شود.

در صورتی که جرم به صورت پیامک یا در فضای مجازی اجرا شده باشد، باید استعلام خط تلفن همراه گرفته شود نگه داشتن پیام ها در تلفن الزامی است.

چنانچه شاهدی برای اثبات جرم توهین وجود داشته باشد، شاهد باید ابتدا به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه و اظهارات خود را ثبت کند همچنین باید در دادسرا حاضر شود و به سوالات دادیار پرونده پاسخ دهند.

در صورتی که جرم هتک حرمت برای دادیار پرونده محرز شود، با صدور قرار مجرمیت، برای پرونده ابلاغیه جلب به دادرسی صادر خواهد شد یعنی متهم موظف است ظرف مدت 5 روز خود را به دادسرا معرفی کند، در غیر این صورت جلب خواهد شد.

پس از حضور متهم و یا جلب متهم در دادسرا، قرار وثیقه برای او مشخص می شود و برای این جرم حدود 50 میلیون تومان وثیقه مشخص می شود و فیش حقوقی معتبر، جواز کسب و یا سند ملک و ماشین نیز پذیرفته می شود.

  • انجام چه اقداماتی فضای مجازی جرم است؟
  • ⁠⁣بدهکار در چه صورتی زندانی و حبس می شود؟
  • در چه مواردی مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد؟
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اگر به مقدسات توهین شود چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر به مقدسات توهین شود چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید