18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند

به گزارش گردشگران شاد به نقل از وزارت علوم، ایمانپور نمین عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله، به همراه تیمی بین المللی؛ متشکل از اساتیدی از آکادمی علوم و دانشگاه بوهمیای جنوبی جمهوری چک، موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان، موزه تاریخ طبیعی اوکراین و اصغر عبدلی از دانشگاه شهیدبهشتی، اولین چک لیست حشرات یک روزه Ephemeroptera را در ایران تهیه کرده و پس از مطالعات سیستماتیک، مولکولی و اسکن الکترونی پیروز به شناسایی تعداد 18 گونه جدید از ایران شد که حاصل آن در مجله معتبر Zookeys 749: 87-123 2018 به چاپ رسیده است.

18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند

این مطالعه در سال های 1396 و 1397 انجام شده و شامل بررسی پارامترهای فیزیکی- شیمیایی و نمونه برداری از لارو حشرات راسته یک روزه ها در تعداد 38 رودخانه و جویبار در استان های گیلان و اردبیل بود. یکی از این گونه های شناسایی شده به نام Procloeon capsicum که فقط در شمال ایران مشاهده شده است نیز در این چک لیست به طور کامل توصیف شده است.

گفتنی است؛ این همکاری بین المللی همچنان ادامه دارد و نمونه برداری در استان های مازندران، گلستان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان نیز انجام شده است.

بررسی نمونه های تهیه شده همچنان ادامه دارد و با توجه به تنوع زیستی بسیار غنی ایران؛ به ویژه در بخش حشرات آبزی، احتمال شناسایی گونه های جدیدی که در هیچ نقطه ای از جهان مشاهده نشده اند نیز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید