آشنایی با خودرو رهام و نکات مثبت و منفی آن

به گزارش گردشگران شاد، خودرو رهام از سوی سازندگان آن به عنوان نخستین خودروی کاملا ایرانی لقب گرفته است. این خودرو توسط شرکت سایپا فراوری شده و توسط همین شرکت هم به بازار عرضه می گردد. البته در جریان طراحی و فراوری خودرو رهام کارشناسان چینی نیز دخالت داشته اند و علاوه بر آن شاهد استفاده از بعضی قطعات غیر ایرانی و چینی هم در این خودرو هستیم.

آشنایی با خودرو رهام و نکات مثبت و منفی آن

گردشگران شاد | سرویس خودرو - خودرو رهام یک خودروی سواری کوچک جثه در کلاس C محسوب می شود که بر پایه یک پلتفرم بومی طراحی و فراوری شده است. پیش از این از محصول قدیمی شرکت ایران خودرو یعنی خودروی سمند نیز به عنوان یک خودروی ملی و بومی نام برده می شد. با این حال خودروی سمند بر اساس پلتفرم یک خودروی فرانسوی یعنی پژو جی ال اکس 405 طراحی و ساخته شده بود. اما بنابر ادعای شرکت سایپا، خودرو رهام بر اساس یک پلتفرم بومی و ایرانی به نام SP 100 طراحی و فراوری شده است.

اعضای ارشد شرکت سایپا مدعی آن هستند که پلتفرم SP 100 در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا فراوری شده و در طراحی آن بیش از همه کارشناسان و متخصصان داخلی نقش داشته اند. به هر حال پیش از این سایر محصولات سایپا نظیر خودروی کوییک پسوند خودروی ایرانی این شرکت را یدک می کشیدند و اکنون این افتخار نصیب خودرو رهام شده است.

خودرو رهام حدود دو ماه قبل و در اوایل تابستان به خودرو دوستان معرفی گردید و هنوز خبری از حضور این خودرو در بازار نیست. همچنین زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر این که شاید این خودرو در آینده مانند خودروی پراید علاوه بر مدل صندوق دار در قالب مدل هاچ بک نیز فراوری شود.

در حال حاضر این خودرو در قالب دو مدل دنده دستی و دنده اتوماتیک فراوری شده است که هر کدام از آنها سه تیپ مختلف را شامل می شود. سه تیپ پایه 1، پایه 2 و استاندارد به مدل دستی خودرو رهام اختصاص دارد و مدل اتوماتیک این خودرو نیز سه تیپ میانه، لوکس و سوپر لوکس را در بر می گیرد. تفاوت میان دو مدل یاد شده و تیپ های مختلف آن را هم می توانید در ادامه مطلب پیش رو از نظر بگذرانید.

مشخصات فنی خودرو رهام

تمام نسخه های فراوری شده از خودرو رهام به یک موتور بنزینی چهار سیلندر و شانزده سوپاپ مجهز خواهند بود. موتوری که از تکنولوژی VVT بهره می برد و از گنجایشی معادل 1650 سی سی برخوردار است. این موتور قادر است حداکثر توانی معادل 113 اسب بخار را به نمایش بگذارد و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز رقمی برابر با 154 نیوتن متر خواهد بود.

جالب است بدانیم که موتور خودرو رهام شباهت فراوانی به موتور موجود در خودروی برلیانس H330 دارد. در واقع گفته می شود که موتور خودرو رهام همان موتور اختصاصی خودروی برلیانس H330 خواهد بود. بنابراین ادعاهای موجود مبنی بر کاملا بومی و ملی بودن این خودرو تا حدی زیر سوال می رود.

به هر حال خودرو رهام از دو نوع جعبه دنده 5 سرعته دستی و 6 سرعته اتوماتیک بهره می برد که قوای محرک در هر دوی آنها بر مبنای دیفرانسیل جلو تعریف شده است. گفته می شود که در طراحی جعبه دنده این خودرو همکاری هایی با شرکت هیوندای پاور تک انجام گرفته است.

همچنین سیستم تعلیق جلو و عقب این خودرو نیز به ترتیب به شکل مک فرسون و میله پیچشی طراحی شده است. افزون بر آن در نوع طراحی سیستم ترمز خودرو رهام نیز پیشرفت محسوسی نسبت به سایر محصولات داخلی مشاهده می شود. چرا که هر دو بخش جلو و عقب سیستم ترمز این خودرو به صورت دیسکی طراحی شده است. این در حالی است که بخش عقب سیستم ترمز بسیاری از خودروهای داخلی همچنان به شکل از مد افتاده کاسه ای طراحی می شود.

با توجه به مشخصاتی که به آن اشاره شد، خودرو رهام قادر است در مدت زمانی حدود 11 تا 12 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز رقمی در حدود 190 کیلومتر در ساعت (در مدل دستی) و 185 کیلومتر در ساعت (در مدل اتوماتیک) ارزیابی می شود. به این ترتیب شباهت های خودرو رهام با خودروی برلیانس H330 واضح تر از قبل جلوه می نماید. تا جایی که می توان گفت این دو خودرو تقریبا از مشخصات فنی یکسانی بهره می برند.

با توجه به این که خودرو رهام هنوز به بازار عرضه نشده است، از بعضی مشخصات مهم آن نظیر میزان مصرف سوخت اطلاع چندانی در دست نیست. با این حال می توانید سایر مشخصات فنی این خودرو را در قالب جدول زیر مشاهده نمایید.

مشخصات فنی خودرو رهام
تعداد سرنشینان خودرو5 نفر
طول خودرو4460 میلی متر
عرض خودرو (با آینه های خوابیده)1768 میلی متر
ارتفاع خودرو1501 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور جلو و عقب خودرو2650 میلی متر
وزن خودرو1260 کیلوگرم (تیپ پایه 1 و استاندارد)
1300 کیلوگرم (تیپ پایه 2 و میانه)
1320 کیلوگرم (تیپ لوکس)
1330 کیلوگرم (تیپ سوپر لوکس)
نوع موتور خودروBM16 با 4 سیلندر و 16 سوپاپ که به تکنولوژی VVT مجهز است
گنجایش موتور خودرو 1650 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 113 اسب بخار
حداکثر گشتاور خروجی موتور خودرو154 نیوتن متر
حداکثر سرعت قابل دست یابی190 کیلومتر در ساعت (مدل دستی)
185 کیلومتر در ساعت (مدل اتوماتیک)
نوع جعبه دنده خودرودستی پنج سرعته - اتوماتیک شش سرعته
گنجایش مخزن سوخت خودرو 47 لیتر
استاندارد آلایندگی خودرو یورو 5
نوع سیستم تعلیق خودرو در بخش جلومک فرسون
نوع سیستم تعلیق خودرو در بخش عقبمیله پیچشی
نوع سیستم ترمز خودرو در بخش جلو دیسکی
نوع سیستم ترمز خودرو در بخش عقبدیسکی
گنجایش صندوق عقب خودرو 420 لیتر
نوع رینگ خودرو15 اینچ (در مدل دستی)
16 اینچ (در مدل اتوماتیک)
نوع و اندازه لاستیک های خودرو 185/65 R15 (در مدل دستی به غیر از تیپ پایه 2)
205/50 R16 (در مدل اتوماتیک همراه با تیپ پایه 2)

امکانات و قابلیت های خودرو رهام

به منظور جلب نظر هر چه بیشتر خریداران، کوشش طراحان خودرو رهام بر این بوده تا این محصول از امکانات و قابلیت های بیشتری نسبت به سایر خودروهای ایرانی برخوردار باشد. البته آپشن های خودرو رهام در تیپ ها و مدل های مختلف این خودرو متفاوت از یکدیگر خواهد بود.

به عنوان مثال در دو مدل لوکس و سوپر لوکس این خودرو 6 کیسه هوای ایمنی برای تامین امنیت سرنشینان خودرو وجود خواهد داشت. قابلیتی که در سایر مدل های این خودرو مشاهده نمی شود. کیسه های هوای ایمنی مذکور عبارتند از کیسه هوای ایمنی دو مرحله ای اختصاصی راننده، کیسه هوای ایمنی پرده ای و کیسه هوای ایمنی جانبی روی صندلی که حالت مکمل دارد. علاوه بر آن امکان باز و بسته شدن اتوماتیک آینه های جانبی نیز قابلیتی است که تنها به دو تیپ لوکس و سوپر لوکس این خودرو اختصاص دارد و در تیپ های دیگر خودرو رهام مشاهده نمی شود.

بنابر اطلاعات موجود ادعا می شود که خودرو رهام قادر است از پنج گردشگران شاد مربوط به تست ایمنی موسسه معتبر یورو ان سی ای پی، سه گردشگران شاد را به خود اختصاص دهد. در صورت صحت این ادعا می توان گفت که این خودرو از نظر ایمنی در صندلی بسیار بالاتری نسبت به سایر خودروهای ساخت داخل قرار می گیرد. سایر امکانات و قابلیت های به کار رفته در این خودرو را می توانید در ادامه این متن به شکل فهرست وار مشاهده کنید.

 • مجهز به سیستم ترمز ضد قفل ABS (این قابلیت در مدل های پایه این خودرو نیز وجود دارد)
 • برخورداری از سیستم مکمل ESC
 • بهره مندی از سیستم تهویه مطبوع در مدل های دستی و اتوماتیک این خودرو
 • وجود صندلی با قابلیت تنظیم ارتفاع و کورس
 • برخورداری از کمربند ایمنی که به سیستم پیش کشنده مجهز است
 • استفاده از فولاد با استحکام بالا در فراوری اجزای مختلف خودرو
 • مجهز بودن آینه های خودرو به سیستم هشدار دهنده نزدیک شدن به مانع (این قابلیت تنها در مدل لوکس و سوپر لوکس این خودرو وجود دارد)
 • بهره مندی از سنسور پارک
 • برخورداری چراغ های جلوی خودرو از سیستم روشنایی در روز
 • وجود سیستم کنترل کننده الکتریکی در خودرو
 • مجهز به سیستم ورود و خروج بدون احتیاج به سوییچ و استارت دکمه ای یا همان کیلس استارتر
 • وجود سیستم چند رسانه ای که به نمایشگر 7 اینچی و 10 اینچی مجهز بوده و از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می نماید (این قابلیت در در مدل های لوکس و سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • مجهز به سان روف (این قابلیت در در مدل های لوکس و سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • برخورداری از روف رک (این قابلیت تنها در در مدل سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • بهره مندی از سقف دو رنگ (این قابلیت تنها در در مدل سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • وجود صندلی های چرمی در خودرو (این قابلیت تنها در در مدل سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • برخورداری صندلی خودرو از قابلیت تنظیم برقی (این قابلیت تنها در مدل سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • مجهز به سیستم کروز کنترل (این قابلیت در در مدل های لوکس و سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)
 • بهره مندی از سیستم فرمان برقی با کنترل حساس به سرعت
 • مجهز به سیستم پایش فشار باد لاستیک ها
 • برخورداری از سیستم یاری کننده به استارت خودرو هنگام حرکت در سربالایی (این قابلیت تنها در مدل سوپرلوکس این خودرو وجود دارد)

در مجموع می توان گفت که دو تیپ لوکس و سوپر لوکس خودرو رهام از وجود امکانات قابل توجهی نسبت به رقبای ایرانی خود در بازار بهره می برند. بنابراین در صورت قیمت گذاری مناسب این دو تیپ می توان انتظار فروش موفقی را از خودرو رهام در بازار داشت.

مشخصات ظاهری خودرو رهام

بنابر ادعای سازندگان خودرو رهام این خودرو با الهام از شاهین ایرانی طراحی شده است. چه این ادعا را قبول داشته باشیم و چه نه باید اعتراف کرد که خودرو رهام از نظر سر و شکل ظاهری با محصولات ساخت داخل کاملا متفاوت است. حتی می توان گفت که این خودرو از لحاظ نوع طراحی حداقل یک سر و گردن بالاتر از آنها قرار می گیرد.

در نمای جلوی این خودرو شاهد وجود جلو پنجره ای بیضی مانند هستیم که کاملا جدا از چراغ ها قرار گرفته است. بخش مهمی از پیکر چراغ ها نیز به نمای کناری این خودرو انتقال یافته اند. می توان ادعا کرد که در نمای جلوی این خودرو چراغ ها تقریبا به حاشیه رانده شده است. طراحی سپر و محل قرار دریافت چراغ های روشنایی روز در زیر آن نیز شکل مناسبی دارد و کاملا قابل قبول جلوه می نماید. در مجموع چهره خودرو رهام تقریبا آرام و محبت آمیز به نظر می رسد و نوعی حالت مهربانی در آن مشاهده می شود. خصلتی که با مشخصات فنی نه چندان قدرتمند این خودرو نیز رابطه ای مستقیم برقرار می نماید.

وجود خطوط حجم دهنده در نمای کناری خودروهای ایرانی تقریبا جزو امور محال به شمار می رود. با این حال در نمای کناری خودرو رهام شاهد وجود سنت شکنی در این زمینه هستیم. خط حجم دهنده بخش پایینی این خودرو که می توان آن را تنها خط حجم دهنده نمای کنار به شمار آورد تقریبا نیمی از فضای خالی مابین دو لاستیک را به خود اختصاص داده است.

وجود همین خط کوچک در کنار باقی مانده پیکر چراغ های جلو موجب شده است تا نمای کناری این خودرو اندکی از حالت یکنواختی خارج شود. البته در صورت استفاده از لاستیک های عظیم تر می توانستیم شاهد تاثیرگذاری بیشتری در طراحی نمای کناری خودرو رهام باشیم.

نمای عقب خودرو رهام نیز مانند نمای جلوی آن از شکل و شمایل بهتری نسبت به سایر خودروهای ایرانی بهره می برد. معمولا در نمای عقب محصولات ساخت داخل همه چیز از حالت نسبتا تختی برخوردار است و جزییات چندانی در طراحی آنها مشاهده نمی شود. اما خطوط متعددی که در طراحی صندوق عقب خودرو رهام به کار رفته است در تقابل با عادت همیشگی یاد شده قرار می گیرد. چراغ های عقب این خودرو نیز از طراحی مناسبی برخوردارند و منتقل شدن بخشی از پیکر آنها به بدنه صندوق عقب موجب شده است تا متفاوت از رقبای داخلی خود به نظر بیایند. در مجموع نمای ظاهری خودرو رهام می تواند نقش مهمی در جلب توجه خودرو دوستان ایرانی ایفا نماید.

با وجود متفاوت بودن نمای بیرونی خودرو رهام از سایر محصولات ایرانی، نمای داخلی این خودرو تفاوت چندانی با آنها ندارد. گذشته از به کار رفتن مواد نه چندان با کیفیت برای فراوری اجزای داخل کابین نظیر داشبورد (که در تمام خودروهای ایرانی و حتی چینی موضوع مشترکی است)، نوع طراحی داشبورد و جزییات آن نیز چنگی به دل نمی زند. در مجموع داشبورد و کنسول میانی این خودرو بسیار ساده طراحی شده است و هیچ گونه خلاقیت چشم گیری را بازتاب نمی دهد.

قیمت خودرو رهام

با توجه به این موضوع که خودرو رهام هنوز به بازار عرضه نشده است، از قیمت دقیق فروش آن نیز اطلاعی در دست نیست. با این حال گفته می شود که این خودرو با قیمتی مابین 50 میلیون تا 80 میلیون تومان به فروش خواهد رسید. البته تجربه نشان داده است که معمولا خودروهای جدید معرفی گردیده توسط شرکت های مختلف ایرانی با قیمتی برابر با حداکثر مبلغ اعلام شده ابتدایی و حتی مبلغی بیش از آن به فروش می رسند. بنابراین احتمالا در خصوص خودرو رهام نیز باید انتظار قیمتی در حدود 80 میلیون تومان یا حتی بیش از آن را داشته باشیم. اما عقل و منطق حکم می نماید که این خودرو با قیمتی کمتر از 60 میلیون تومان عرضه شود. در هر حال باید منتظر ماند و دید که محصول جدید شرکت سایپا عاقبت در چه تاریخ و با چه قیمتی عرضه خواهد گشت.

منبع: setare.com

به "آشنایی با خودرو رهام و نکات مثبت و منفی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خودرو رهام و نکات مثبت و منفی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید