آمار و ارقام حیرت انگیز از مراسم پیاده روی اربعین امام حسین(ع)

به گزارش گردشگران شاد، شرکت کنندگان در مراسم پیاده روی اربعین حسینی(ع) از بیش از 500 شهر و ناحیه و روستای عراقی در جنوب و شمال و شرق و غرب عراق، پیاده روی را به سمت شهر کربلای معلی که مرقد مطهر امام حسین(ع) در آنجا قرار گرفته است، شروع نموده بودند.

آمار و ارقام حیرت انگیز از مراسم پیاده روی اربعین امام حسین(ع)

به گزارش گروه بین الملل گردشگران شاد به نقل از پایگاه خبری العهد، هیچ نشانه جدیدی مبنی بر تغییر موضع منفی رسانه های عربی و دنیای در قبال مراسم سالیانه اربعین حسینی(ع) در امسال دیده نشد و این رسانه ها همچنان بر موضع و رویکرد منفی خود در قبال این پدیده بی نظیر و سانسور آن اصرار کردند، با وجودی که این مراسم بزرگ همسو و منسجم با معیارهای متعارف بین المللی و بزرگترین تجمع انسانی در گذشته و حال کره خاکی است و ویژگی دیگر آن، این است که هر سال این تجمع عظیم انسانی تکرار می گردد، این رسانه های متخاصم در حالی همچنان عامدانه از پوشش خبرهای مربوط به این همایش عظیم انسانی طفره می روند که برای پخش مستقیم و شبانه روزی کم اهمیت ترین رخدادها برای صدها بار هم آمادگی دارند.

در این گزارش آمده است: همانند هر سال، آمار کافی و تقریباً دقیق از مراسم اربعین امام حسین(ع) با تکیه بر آنالیز های میدانی و آمارسنجی حرفه ای و ارتباط مستقیم با طرف های ذی ربط ارائه می کنیم تا هیچ بهانه ای به دست رسانه های عربی و دنیای مبنی بر نبود اطلاعات داده نگردد.

کنار موکب هایی که به پذیرایی از زائران و تأمین جای استراحت و خواب زائران می پرداختند، موکب هایی بودند که به ابعاد فرهنگی و عبادتی به ویژه ابعاد و حقایق انقلاب حسینی همت گماشته بودند، موکب هایی هم بودند که به ارائه یاری های دارویی و پزشکی می پرداختند، موکب هایی هم به مسائل نظافت راستا اهتمام داشتند، در طول راستا راهپیمایی اربعین هم نمایشگاه های کتاب و میراث و جهاد برپا بود و بخش مناسبی را در فضاهای زیارتی به خود اختصاص داده بود.

موکب ها و هیئت های حسینی که به زائران در داخل کربلای معلی خدمت رسانی می کردند به بیش از 10 هزار موکب و هیئت رسیده که در بخش شعائر و موکب های حسینی عتبه حسینی و عباسی رسماً ثبت شده است، بعضی از این موکب هاو هیئت ها از کشورهای عربی و غیرعربی همچون لبنان، کویت، ایران، جمهوری آذربایجان، عربستان، هند، انگلیس، سوئد، آلمان، ترکیه، تایلند، فرانسه و هلند بوده است.

این در حالی است که طرف های رسمی عراقی شمارش تعداد کلی موکب های خدماتی حسینی در تمام عراق را غیرممکن می دانند، زیرا تمام راه هایی که طول آن به صدها کیلومتر می رسد، شلوغ و با ازدحام سنگین روبه رو است و بعضی بعید نمی دانند که تعداد کل موکب ها در عراق از یکصد هزار موکب هم فراتر رود.

نکات قابل توجه درباره مراسم اربعین امسال

1 در مراسم پیاده روی اربعین امسال تقریباً (بر اساس آمار غیررسمی)، بیست و یک میلیون نفر طی پنجم تا بیستم ماه صفر (چهارم تا نوزدهم اکتبر 2019) شرکت کردند که 17 میلیون نفر آنها شهروندان عراقی از داخل و خارج این کشور یعنی حدود 40 درصد ساکنان عراق یا حدود 75 درصد جمعیت شیعیان این کشور بودند و به این ترتیب بزرگترین و گسترده ترین و عظیم ترین تجمع بشری در تاریخ دنیا و حال حاضر رقم خورد.

2 در مراسم اربعین امسال، حدود 500 هزار عراقی مقیم کشورهای خارج از حدود 50 کشور شرکت نموده بودند.

3 هزاران مسلمان اهل سنت، همچنین مسیحی و صابئین در اربعین امسال حضور داشتند.

4 حدود چهار میلیون غیرعراقی از بیش از 70 ملّیت در پیاده روی اربعین شرکت کردند که بیش از سه میلیون نفر از آنها ایرانی، نیم میلیون نفر پاکستانی و نیم میلیون نفر از دیگر کشورهای دنیا به ویژه هند، جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، لبنان، کویت، بحرین، عربستان و دیگر کشورها بودند یعنی بزرگترین تجمع انسانی خارجی در یک کشور طی چند روز صورت گرفت.

5 شرکت نمایندگان در مراسم پیاده روی اربعین حسینی از بیش از 500 شهر و ناحیه و روستای عراقی در جنوب و شمال و شرق و غرب عراق، پیاده روی را به سمت شهر کربلا که مرقد مطهر امام حسین(ع) در آنجا واقع شده است، شروع کردند یعنی تنها راهپیمایی در دنیا است که مراکز شروع آن در این حجم گسترده بوده است.

6 مجموع طول راه هایی که راستا پیاده روی اربعین را به خود اختصاص داد، بیش از دو هزار کیلومتر بود یعنی بزرگترین راستا پیاده روی بود که بشریت شناخته است.

7 مدت زمان پیاده روی هم متفاوت بود از یک روز تا پانزده روز پیاپی را شامل می شد.

8 در طول پانزده روزی که پیاده روی اربعین طول کشید و در طول دو هزار کیلومتری راه هایی که زائران با پای پیاده طی کردند، بیش از 100 هزار موکب و استراحتگاه و حسینیه و مسجد در امتداد هم قرار داشت و همگی در خدمت زائران بودند و انواع خدمات رسانی را در طول شبانه روز همچون غذا، آب آشامیدنی، خدمات پزشکی، خواب، استراحت ، مکان نماز خواندن، درمان، امدادرسانی، ارتباطات، حمل ونقل، نظافت و امنیت ارائه می کردند تا به این ترتیب بزرگترین و گسترده ترین مجموعه اماکن خدماتی به صورت همزمان و در یک فضای گسترده به هم پیوسته در سطح دنیا فعالیت کند.

9 اماکن خدماتی در طول راستا پیاده روی اربعین، تقریباً به ارائه 125 میلیون وعده غذایی و 150 میلیون لیتر آب آشامیدنی، پنج میلیون قوطی آب میوه و حدود 500 هزار تن انواع میوه و سبزیجات پرداختند یعنی میانگین هفت میلیون وعده غذا در روز تا طولانی ترین و گسترده ترین سفره غذا و آب که بشریت تا کنون شناخته است، برپا گردد.

10- اماکن خدماتی در طول راستا پیاده روی اربعین همچنین، حدود 60 میلیون خدمت در زمینه استراحت و خواب در طول راه هایی که زائران طی کردند، ارائه کردند، یعنی در سطح دنیا، بزرگترین میزبانی و استراحت در یک مساحت جغرافیایی به هم پیوسته و زمان های تعیین را شاهد بودیم.

11 بیش از 600 هزار نفر در اماکن خدماتی و موکب ها در زمینه های مختلف همچون پخت وپز، ساخت وساز، کارگران، علمای دینی، مهندس، پزشک، داروساز، راننده، مترجم و راهنما به خدمت مشغول بودند و در طول فعالیت خود در این ایام حتی یک دینار هم دریافت نکردند بلکه بسیاری از آنها در تأمین هزینه های مراسم اربعین مشارکت داشتند یعنی بزرگترین مجموعه داوطلبان که بشریت تاکنون شناخته در این ایام مشغول به خدمت بودند.

12 در این مراسم، بیش از سه میلیون کتیبه و پرچم و علم کوچک و بزرگ و متوسط که بیشتر آنها به رنگ های سیاه، سبز و قرمز بودند، به اهتزاز درآمد که میان آنها ده ها پرچم عراقی و صدها پرچم کشورهایی که زائران از آن کشورها شرکت نموده بودند، به ویژه از ایران، بحرین و لبنان به چشم می خورد تا به این ترتیب، بزرگترین حجم و مقدار از پرچم های ثابت و سیار در یک مناسبت و در اماکن به هم پیوسته را ببینیم و بشریت این حجم و تعداد از این اقلام را به یاد ندارد.

13 شرکت نمایندگان در مراسم اربعین حسینی از تمام طیف های جامعه و طبقات و قشرها اعم از متدینین و غیر متدینین (با وجود ماهیت دینی مراسم)، بی سواد و اندیشمند و متفکر و همچنین افرادی با مدارک دانشگاهی بالا، مردم عادی و مقامات بلندپایه کشورها، فقیران و ثروتمندان شرکت داشتند، کسانی که نسبت به دین شناختی نداشتند و فقها و مجتهدان بزرگ بودند و هیچ فرق و تفاوتی در ارائه انواع خدمات رسانی و بذل و بخش مادی و معنوی به این زائران از طیف ها و قشرهای مختلف وجود نداشت و همه به یک اندازه خدمت رسانی می شدند.

14 در طول روزهای برگزاری مراسم اربعین و در تمام شهرها و راه هایی که شرکت نمایندگان میلیونی اربعین حضور داشند هیچ حادثه ای که منجر به جراحت یا مشاجره یا اقدامات خشونت آمیز یا حوادث و سوانح رانندگی گردد و لو ناچیز رخ نداد که یک حالت بی نظیر تاریخی و جغرافیایی در سطح دنیا به شمار می رود.

15 شهر کربلای معلی بیشتر بار این مراسم را همانند هر سال به دوش کشید، این شهر مرکزی بود که تمام راهپیمایی های میلیونی زائران پیاده به آن سرازیر می شد و مراسم اربعین هم با مشارکت بیش از 15 میلیون زائر در روز بیستم ماه صفر (اربعین) در این شهر انتها یافت تا بزرگترین تجمع انسانی در سطح دنیای در یک مناسبت واحد و در یک مکان و در یک روز شکل بگیرد.

16 شهر نجف اشرف هم پس از کربلای معلی، بیشترین بار را به دوش کشید زیرا شهر اصلی بود که مراسم پیاده روی اربعین از این شهر شروع شد، نجف همچنین به حکم صندلی و موقعیت جغرافیایی خود، مسئولیت تاریخی را در حمایت مادی و معنوی از انتفاضه شعبانیه علیه رژیم بعثی صدامی به عهده داشت، حجم یاری های مردمی ساکنان نجف اشرف برای مراسم اربعین امسال حدود 100 میلیون دلار بود یعنی حدود 20 درصد مجموع هزینه های تمام مراسم که همگی یاری های اهالی بود، علاوه بر آنکه بیشتر جمعیت نجف به احیا و بزرگداشت این مراسم در مدت زمان پنج تا پانزده روز پیاپی مشغول بودند و این شهر از جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفری خود طی سه روز انتهای مراسم یعنی هفدهم تا بیستم صفر تقریباً خالی از سکنه بود.

17 مجموع کل مبالغ اقتصادی که مردم برای مراسم امسال هزینه کردند و با انگیزه های کاملاً شخصی صورت گرفت، حدود 500 میلیون دلار بود و حجم یاری های خیریه از 250 دینار عراقی (20 سنت آمریکا) تا 650 میلیون دینار عراقی (500 هزار دلار آمریکا) می رسید.

18 شرکت نمایندگان در مراسم اربعین امسال و همچنین کسانی که پول و زمان و اموال خود را صرف کردند، تنها با انگیزه های شخصی و درونی دست به این اقدامات می زدند و دولت یا حکومت یا مرجعیت سیاسی یا دینی نقشی در آن نداشت و هیچ ارتباطی با تصمیمات سیاسی یا اجتماعی یا فتاوایی نداشت، بلکه این انگیزه ها حول یک ویژگی مشترک بود و آن ایمان به نهضت امام حسین(ع) و گرامی داشت آن و این که شایسته احیا و تداوم است.

19 دولت عراق به وسیله ارتش، نیروهای پلیس و ادارات محلی و مؤسسات بهداشتی و خدماتی کنار نیروهای حشد شعبی و سازمان های جامعه مدنی به تأمین امنیت مراسم پرداخت و بخشی از خدمات رسانی و مسائل لجستیکی و سازماندهی ترافیک و حمل ونقل را هم به عهده داشت.

العهد در ادامه گزارش داد: سایت ویکی پدیا در فهرست خود آورده است که راهپیمایی اربعین هر سال برگزار می گردد و آمار و ارقام مربوط به زیارت اربعین در سال های 2013، 2015، 2016 و 2017 میلادی از شرکت بیش از 90 میلیون زائر حکایت می نماید. آمار مورد اشاره ویکی پدیا، بیانگر تصویر واقعی و حقیقی جمعیت های انبوه بشری است که هرساله از داخل و خارج عراق در طول سه هفته به سمت کربلای معلی حرکت می نمایند تا سالروز اربعین شهادت امام حسین(ع) و اهل بیت و یاران باوفایش در سال 61 هجری قمری را گرامی بدارند.

طرف های رسمی و ذی ربط عراقی یعنی آستانه مقدس حسینی و عباسی اعلام نموده اند که تعداد زائران اربعین در کربلای معلی در امسال به بیش از 15 میلیون نفر رسیده که چهار میلیون نفر از آنها از بیست کشور عربی و غیرعربی آمده اند که جمهوری اسلامی ایران با بیش از سه میلیون زائر بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است، این زائران از گذرگاه های زمینی و دو گذرگاه هوایی یعنی فرودگاه های بین المللی بغداد و نجف اشرف وارد عراق شده اند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آمار و ارقام حیرت انگیز از مراسم پیاده روی اربعین امام حسین(ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار و ارقام حیرت انگیز از مراسم پیاده روی اربعین امام حسین(ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید