ابراز نگرانی بایدن و مرکل از تنش ها در شرق اوکراین

به گزارش گردشگران شاد، رئیس جمهور آمریکا و صدراعظم آلمان در تماس تلفنی، ضمن ابراز نگرانی از تنش های روسیه و اوکراین، بر تداوم اقدامات حمایتی جهت برقراری صلح در افغانستان تاکید کردند.

ابراز نگرانی بایدن و مرکل از تنش ها در شرق اوکراین

به گزارش گروه بین الملل گردشگران شاد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بامداد پنجشنبه به صورت تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به گفت وگو پرداخت.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که بایدن و مرکل در این تماس تلفنی بر پایبندی محکم خود به روابط فراآتلانتیک تاکید کرده و برای همکاری نزدیک درخصوص اولویت های مشترک متعهد شدند.

به نوشته وبگاه اطلاع رسانی کاخ سفید، آن دو همچنین نگرانی خود از انباشت نیروی نظامی روسیه در مرز اوکراین و شبه جزیره کریمه را ابراز داشته و بر حمایت خود از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: رئیس جمهور از صدراعظم به دلیل کمک آلمان به مأموریت ناتو در افغانستان تشکر کرده و هر دوی آنها برای تداوم اقدامات حمایتی جهت برقراری صلح در افغانستان توافق کردند.

پیش از این، دبیر کل ناتو، وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک، با اشاره به آغاز عقب نشینی نیروهای غیرآمریکایی از افغانستان در اول ماه می، بر تقابل با گروه طالبان تاکید کردند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، هشدار داد که مطابق توافقنامه دوحه همه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کنند و اگر نیروهای خارجی نتوانند در تاریخ تعیین شده از کشور ما خارج شوند، مسلما مسائل بیشتر خواهد شد و کسانی که نتوانسته اند توافق نامه را رعایت کنند مسئولیت آن را خواهند داشت.

براساس توافق نامه دوحه که سال 1398 میان امریکا و طالبان امضا شد، نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه (11 اردیبهشت) از افغانستان خارج می شدند.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در مهلت تعیین شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق نامه دوحه تلقی می شود و آنان حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ابراز نگرانی بایدن و مرکل از تنش ها در شرق اوکراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی بایدن و مرکل از تنش ها در شرق اوکراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید