اجرای شبکه ملی اطلاعات به 15 دستگاه ابلاغ شد

به گزارش گردشگران شاد، ابوالحسن فیروزآبادی در مصاحبه با خبرنگاران، در خصوص آخرین شرایط شبکه ملی اطلاعات با توجه به سند معماری و طرح کلان این شبکه که امسال در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید، گفت: ما تا قبل از مصوبه امسال شورای عالی فضای مجازی که در آن سند طراحی و معماری کلان شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسید، تمرکز خود را روی زیرساخت شبکه قرار داده بودیم. اما بعد از این مصوبه، وزارت ارتباطات پذیرفت که خدمات پایه نیز جزئی از وظایفش است و در خصوص آن مسئولیت دارد.

اجرای شبکه ملی اطلاعات به 15 دستگاه ابلاغ شد

وی ادامه داد: لذا هم اکنون در حال پیگیری هستیم که با یاری وزارت ارتباطات بتوانیم در حوزه خدمات پایه به نتایج خوبی برسیم؛ یکی از این خدمات پایه بحث پیغام رسان ها و دیگری موضوع موتور جستجو بومی است که خبرهای خوبی در این حوزه در راه است و در آینده نزدیک شاهد خبرهای خوبی خواهیم بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ارائه خدمات روی شبکه ملی اطلاعات را مقدم دانست و گفت: نکته دیگری که برای توسعه شبکه ملی اطلاعات در این سند مورد توجه قرار گرفته است مربوط به خدماتی می گردد که هر یک از متولیان باید ارائه دهند تا استفاده از این شبکه، شکل معینی به خود بگیرد. اگر شبکه ملی اطلاعات را به یک جاده اصلی تشبیه کنیم ارائه خدمات مختلف از جمله راهداری و سیستم حمل و نقل عمومی از الزامات است. در سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات نیز ارائه خدمات کاربردی به عنوان الزامات دیده شده است.

فیروزآبادی اضافه نمود: مطابق با آنچه که از سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است، حدود 15 وزارتخانه، دستگاه و سازمان شناسایی شده اند که در این حوزه مسئولیت دارند. مأموریت های جدی این دستگاه ها برای پیاده سازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است. از جمله این مأموریت ها می توان به پیاده سازی نظام آموزشی فضای مجازی، نظام بانکداری الکترونیکی و نظام فراوری و توزیع محتوای فضای مجازی اشاره نمود.

وی گفت: ما در مرکز ملی فضای مجازی برای این دستگاه ها ابلاغیه فرستاده ایم. از دستگاه های مسئول خواسته شده که نحوه تحقق مأموریت های خود مطابق با اهدافی که در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات آورده شده را معین و برنامه هایشان را اعلام نمایند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه جلسات توجیهی نیز با این دستگاه ها برگزار شده است، اعلام نمود: امیدواریم در برنامه هفتم توسعه برنامه های مرتبط با پیاده سازی خدمات کاربردی شبکه ملی اطلاعات معین گردد و در این صورت، شاهد این خواهیم بود که شبکه ملی اطلاعات با سرعت بیشتری توسعه پیدا می نماید و ما به اهداف معین شده، خواهیم رسید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تکمیل شده و اهداف مدنظر قابل قبول است، گفت: شبکه ملی راهی است که همواره باید برقرار باشد. بارها این سوال از من پرسیده شده که این پروژه آیا تمام می گردد؟ جواب، خیر است.

فیروزآبادی ادامه داد: اما اینکه آیا این پروژه در مرحله رضایت بخشی در حال حرکت است، پاسخ، بله است. ما در یک سال گذشته و با تلاشی که در همه حوزه ها صورت گرفت به یکباره توانستیم 15 درصد ترافیک داخلی پهنای باند را افزایش دهیم. اگرچه مقدار زیادی از این افزایش مصرف، زاییده شرایط است.

وی گفت: با شیوع کرونا سامانه های الکترونیکی مانند سامانه جامع تجارت، سامانه بورس، سامانه های هویتی و بانکی، اقتصاد دیجیتال و آموزشی ایجاد شد و این مساله سبب شد که ما یکباره به تسریع در پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات برسیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه نمود: وقتی پلتفرم آموزش مجازی شاد روی شبکه های داخلی مورد استفاده قرار گرفته، این طور تلقی می گردد که شبکه ملی اطلاعات توسعه پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اجرای شبکه ملی اطلاعات به 15 دستگاه ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای شبکه ملی اطلاعات به 15 دستگاه ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید