دوچرخه سواری، یزد را هلند ایران می نماید

به گزارش گردشگران شاد، گردشگری در یزد مانند بسیاری از شهرهای گردشگرپذیر جهان، پیوند تنگاتنگی با دوچرخه سواری و پیاده محوری دارد و نصب دوچرخه های هوشمند اشتراکی می تواند یکی از شاخص های توسعه گردشگری در این شهر جهانی به شمار رود،

دوچرخه سواری، یزد را هلند ایران می نماید

ایسنا:این در حالی است که رییس پایگاه جهانی میراث تاریخی یزد نیز اذعان دارد که بافت تاریخی این شهر زیرساختی آماده و مهیا و ارگانیک برای توسعه دوچرخه سواری دارد.

راه اندازی و نصب دوچرخه های اشتراکی در یزد به عنوان شهر دوچرخه ها و شهر میراث جهانی، یکی از اقداماتی است که از سال های قبل در کشورهایی مانند چین و هلند که به عنوان کشورهای دوچرخه سواران مشهور هستند، همچنین ایتالیا، نروژ، ژاپن، فنلاند، دانمارک و کشورهای دیگری که اقتصاد گردشگری یکی از اقتصادهای مهم این جوامع به شمار می رود، اجرایی شده است و می تواند در یزد نیز به یکی از شاخصه های رشد صنعت گردشگری تبدیل گردد.

علاوه تاثیر دوچرخه در حوزه شهری و محیط زیست، رکاب زدن گردشگران و حتی شهروندان در بافت تاریخی یزد با دوچرخه های مخصوص شاید یکی از جاذبه های منحصر بفردی است که در هر جای جهان وجود ندارد و همین ظرفیت می تواند در افزایش امنیت بافت تاریخی با کاهش موتورسواران و توسعه پیاده محوری موثر باشد و گردشگران را مهمان کوچه پس کوچه های یزد کند.

محسن عباسی هرفته رییس پایگاه جهانی میراث تاریخی یزد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، پیاده محوری را یکی از ارکان شهرهای گردشگرپذیر خواند و اظهار کرد: با توجه به ویژگی های خاص بافت تاریخی و معابر باریک و ارگانیک آن، دوچرخه می تواند به گردشگران فرصت تجربه بخش های بیشتری از بافت را بدهد.

وی از رقم خوردن تجربه ای نوستالژیک در این بافت جهانی با دوچرخه سواری یاد کرد و گفت: با هدف توسعه گردشگری و پیاده محوری در این بافت جهانی، بیشترین تمرکز ایستگاه های دوچرخه، در هسته مرکزی شهر و پیرامون بافت تاریخی است که می تواند تاثیر مطلوبی داشته باشد، از طرفی فاصله کوتاه ایستگاه ها، این امکان را فراهم می نماید که شهروندان در سفرهای کوتاه خود این روش حمل و نقلی مدرن در جهانی امروز و ریشه دار در شهر یزد را انتخاب نمایند.

وی با بیان این که نگاه به دوچرخه صرفاً ورزش و وسیله تفریحی نیست، گفت: این وسیله می تواند به عنوان یک روش جدی حمل و نقل برای شهری پایدار و سبز در نظر گرفته گردد.

این عضو شورای اسلامی شهر یزد دوچرخه را یکی از ابزارهای جدی و بدون انکار مدیریت شهری حتی در کلان شهرها و شهرهای عظیم دانست و توضیح داد: دوچرخه از ارکان حمل و نقل ترکیبی و بخشی از زنجیره ای است که از پیاده روی در شهرهای امروز آغاز می گردد و تا ناوگان حمل و نقل عمومی پیش می رود و از طرفی بدون دوچرخه، حمل و نقل ترکیبی نوین شهری خالی از عنصری جدی خواهد بود.

وی با بیان این که وجود فرهنگ سابقه دار دوچرخه سواری در یزد مستلزم تامین زیرساخت های مربوط به این وسیله است، گفت: زیرساخت یعنی دراولویت اول راستا و وجود دوچرخه های اشتراکی هوشمند و در مرحله بعد می تواند دوباره دوچرخه را به عنوان یک وسیله جدی حمل و نقلی مطرح کند.

رییس پایگاه جهانی میراث تاریخی یزد با اشاره به اقدام دیرهنگام یزد در حوزه دوچرخه، اعلام کرد: هر چند این حرکت در یزد دیر آغاز شده و شهر در سیطره سواره ها درآمده است اما هنوز هم دوچرخه های اشتراکی و ایجاد راستاهای دوچرخه می تواند نسخه نجات بخش شهر به خصوص در حوزه حمل و نقل شهری و محیط زیست باشد.

عباسی علاوه بر توسعه زیرساخت های دوچرخه سواری، فرهنگ سازی را لازمه رونق دوچرخه سواری در یزد دانست و بر تاثیر ناخودآگاه گردشگری در فرهنگ سازی استفاده از دوچرخه تاکید نمود.

منبع: توریسم آنلاین

به "دوچرخه سواری، یزد را هلند ایران می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوچرخه سواری، یزد را هلند ایران می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید