سنائی: روابط روسیه و ایران برای امنیت منطقه بسیار مهم است

به گزارش گردشگران شاد، سفیر ایران در روسیه تأکید کرد: روابط تهران و مسکو طی چند سال اخیر به شدت تقویت شده، جنبه روابط استراتژیک پیدا نموده، اعتماد متقابل افزایش یافته و اهمیت همکاری دوجانبه در مبارزه با تروریسم در منطقه به خوبی احساس می گردد.

سنائی: روابط روسیه و ایران برای امنیت منطقه بسیار مهم است

به گزارش گروه بین الملل گردشگران شاد به نقل از خبرگزاری نووستی، مهدی سنائی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه معتقد است که روابط مسکو-تهران طی سال های اخیر به شدت تعمیق شده و برای منطقه و دنیا با اهمیت است.

سنائی در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: روابط دو کشور دارای تجربه زیاد و تاریخ طولانی است، ولی طی چند سال اخیر این روابط به شدت تعمیق یافته، تقویت شده و جنبه روابط استراتژیک پیدا نموده است، از جمله در مبارزه با تروریسم در منطقه، در خاورمیانه و در سوریه. در واقع اعتماد متقابل بین دو کشور افزایش یافته است.

به گفته سفیر ایران، طی چند سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران 5 بار به روسیه سفر نموده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه هم 3 بار به جمهوری اسلامی سفر نموده. طی شش سال اخیر، رهبران دو کشور 17 بار با یکدیگر ملاقات داشته اند و وزیر امور خارجه ایران نیز 27 بار به روسیه سفر نموده است.

سنائی تاکید نمود: روسیه نقش بسیار مهمی در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران دارد و به همراه چین کوشش می نماید تا این توافقنامه حفظ گردد.

وی اضافه نمود: من فکر می کنم که بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت روابط روسیه و ایران در برقراری صلح در منطقه و مبارزه با تروریسم احساس می گردد و ما اظهارات حضرت آیت الله خامنه ی، رهبر معظم انقلاب اسلامی که چند سال گفته بودند: قدرت روسیه، استقلال ایران و مشارکت دو کشور به نفع منطقه و دنیا است، را بیش از گذشته درک می کنیم.

جمهوری اسلامی وابستگی خود به فروش نفت را کاهش داده است

سفیر ایران در مسکو در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی بیان کرد که جمهوری اسلامی وابستگی اقتصاد کشور به فروش نفت را کاهش داده و در حال حاضر درآمد این صنعت تنها 30 درصد از بودجه کشور را شامل می گردد .

مهدی سنائی گفت: در سال گذشته در کشور ما سهم بودجه دولت از فروش نفت تنها 30 درصد بود، در حالی که این رقم در سال های قبل به بیش از 80 درصد می رسید. ایران به تدریج وابستگی خود به صنعت نفت را کاهش داده است. جمهوری اسلامی به سمت کمترین وابستگی اقتصاد به انرژی در حال حرکت است.

سفیر ایران همچنین یادآور شد که طی چند سال گذشته صادرات غیرنفتی ایران در عرصه های مختلف در حال افزایش است، سفر توریست های خارجی به ایران نیز، به رغم تبلیغات منفی و شایعاتی که علیه جمهوری اسلامی وجود دارد، افزایش قابل توجهی پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سنائی: روابط روسیه و ایران برای امنیت منطقه بسیار مهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنائی: روابط روسیه و ایران برای امنیت منطقه بسیار مهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید