شناخت برترین بناهای تاریخی دنیا - قسمت اول

به گزارش گردشگران شاد، شکوه و عظمت آثار باستانی و بناهایی که پیشینیان برای مردم عصر حاضر به جای گذاشته اند، هر بیننده ای را افسون می نماید.در میان این آثار، بناهایی وجود دارند که گذشته از جلال و هیبت، شگفتی و حیرت تماشاگران را هم به دنبال دارند.در ادامه با برترین های آثار باستانی در سراسر جهان همراه ما باشید.

شناخت برترین بناهای تاریخی دنیا - قسمت اول

1.ابو سیمبِل

معابد دوقلوی ابو سیمبِل در دوران حکومت فرعونی به نام رامسس اعظم در قرن 13 قبل از میلاد به عنوان نمادی جاودان از وی و همسرش نفارتاری از دل کوه تراشیده شدند. در دهه 1960 میلادی مجموعه این بنا به طور کامل جا به جا شد تا از خطر آب گرفتگی محفوظ بماند. بعد از اینکه روی رود نیل یک سد ساخته شده بود، یک مخزن آب عظیم مصنوعی به نام دریاچه ناصر پدید آمد که خطر آب گرفتگی از آن نشأت می گرفت. ابو سیمبِل همچنان جزو یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مصر می باشد. در ورودی معبد بزرگتر، چهار مجسمه عظیم الجثه از رامسس واقع شده است که هر کدام نزدیک 21 متر طول دارند. ورودی معبد طوری ساخته شده بود که در دو روز سال، 22 اکتبر و 22 فوریه، نور به داخل محراب می تابید و سه مجسمه ای که روی نیمکت نشسته بودند را روش می کرد. یکی از این مجسمه ها متعلق به فرعون بود و فرضیه های تاریخی این احتمال را می دهند که این دو روز، روزهای تولد و تاجگذاری وی بوده است.

2.چیچن ایتزا

چیچن ایتزا نام بزرگترین شهر مایا ها در شبه جزیره یوکاتان است و یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری مکزیک می باشد. مشهورترین بنای چیچن ایتزا معبد هرمی شکل آن به نام اِل کاستیلو است. طراحی این معبد از نظر علم نجوم دارای اهمیت ویژه ای است. هر طرف هرم یک پلکان 91 پله ای دارد که با پله های مشترک روی نوک هرم تعدادشان به 365 برابر با تعداد روزهای یک سال می رسد. یکی دیگر از شاخصه های چیچن ایتزا معبد عظیم بالکورت و اِل کاراکول می باشد. این معبد دایره ای شکل در آن موقع به عنوان یک رصدخانه مورد استفاده قرار می گرفته است. چیچن ایتزا مهم ترین اثر باستانی به جامانده از تمدن مایا-تولتیک است که بین قرن های 10 تا 15 میلادی در یوکاتان زندگی می کردند.

3.شهر ممنوعه

شهر ممنوعه (قصر امپراطور) در قلب پکن بزرگترین و کامل ترین قصر امپراطوری و مجموعه تاریخی در چین و تمام دنیاست. ساخت آن در سال 1406 آغاز شد و 14 سال بعد کامل شد که به آن تاریخچه ای 580 ساله می دهد. 24 امپراطور از سلسله های مینگ و کوینگ از سال 1644 تا 1911 در اینجا زندگی و حکومت کردند. بیشتر بناهای شهرممنوعه چندین بار بازسازی شده اند اما همگی سبک معماری اصلی خود را حفظ نموده اند. شهرممنوعه از شرق به غرب 753 متر و از شمال به جنوب 961 متر است، یعنی بنایی است مستطیل شکل به مساحت 720000 متر مربع. شهر ممنوعه شامل چندین عمارت با اندازه های مختلف و حدود 9900 عدد اتاق است و مساحت فضای درونی آن به 150000 متر مربع می رسد.

4.مسجد آبی

مسجد آبی در اوایل قرن 17 ساخته شده و امروزه نیز به عنوان مکانی برای عبادت مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل بازدیدنمایندگان باید زمان بازدید خود را با دقت برنامه ریزی نمایند چرا که درب مسجد در زمان برگزاری نمازهای پنجگانه مسلمانان به روی بازدید نمایندگان بسته است. تمام بازدیدنمایندگان باید کفش های خود را در بیاورند و خانم ها باید موهای خود را بپوشانند. تحمل این سخت گیری ها ارزشش را دارد چرا که فرصت دیدن گنجینه بی بدیل درون مسجد که شامل 20000 کاشی سرامیکی با طراحی لاله شکل و 200 پنجره شیشه کاری شده منقوش که همه دارای طراحی های پیچیده و اعجاب انگیز هستند را پیدا می کنید. این مسجد به دستور سلطان احمد ساخته شده و دلیل نامگذاری اش کاشی های آبی رنگ روی گنبد و سطح فوقانی درون بنا می باشد. درست است که در استانبول آثار تاریخی زیادی وجود دارد اما مسجد آبی به دلیل زیبایی خیره نماینده و معماری منحصر بفردش در صدر واقع شده است.

5.کلیسای بزرگ سانتیاگو دو کومپوستِلا

کلیسای بزرگ سانتیاگو دو کومپوستلا قلب شهر سانتیاگو به شمار می رود چرا که در مرکز شهر با ترکیب تحسین برانگیزی از مجسمه ها و مناره های مخروطی پوشیده از خز سر به فلک کشیده است. این بنا به طور تدریجی طی چندین قرن ساخته شده و زیبایی اش را مدیون معماری ترکیبی بی سابقه اش می باشد. سازه اصلی بنا بین سال های 1075 و 1211 به سبک رومی ساخته شد و طی قرن های بعد با زینت کاری هایی به سبک گوتیک و باروک به شکوه و جلالش افزوده شد. (باروک: نوعی معماری مربوط به قرن هجده میلادی که به بی تناسبی و عجیب و غریب بودن طرح اعتقاد دارد) اوج هنر معماری بنا مجموعه 200 مجسمه سبک رومی به نام پورتیکو دو لا گلوریاست که در قسمت ورودی غربی بنا واقع شده است.

بنایی که امروزه آن را می بینیم در واقع چهارمین کلیسایی است که در این مکان بنا شده است. طراحی کلیسا به سبک سنتی لاتین است و دارای سه سالن بزرگ می باشد. نمای باشکوه باروکی بنا که رو به پِرازا دو اوبرادوایرو می باشد در قرن 18 میلادی ساخته شده و جایگزین نمای قدیمی و در حال فرسایش رومی آن شده است. این قسمت ورودی اصلی کلیساست اما به دلیل مرمت برجک ها و فضای درونی آن احتمالا تا سال 2021 بسته خواهد بود.

6.معبد آنگور وات

آنگور وات به معنی معبد شهر، بزرگترین و عظیم ترین معبد مجموعه معابد آنگور است. این بنا مساحتی به وسعت 200 هکتار دارد. یک سازه آبی مستطیل شکل عظیم اطراف معبد را محصور نموده است. معبد روی مجموعه ای از پایه های سه گانه مستطیل شکل عظیم در مرکز سازه آبی واقع شده و 213 متر ارتفاع دارد. این طراحی الهام گرفته از سنت خمر معابد کوهستانی است. طبق سنت خمر معبد نماد کوه مِرو، خانه خدایگان هندو، می باشد. این اثر بی نظیر در نیمه اول قرن 12 میلادی در دوران حکومت پادشاهی به نام سوریاوارمان دوم ساخته شده و اوج هنر معماری خمر را نشان می دهد.

منبع: الی گشت

به "شناخت برترین بناهای تاریخی دنیا - قسمت اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناخت برترین بناهای تاریخی دنیا - قسمت اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید