قیمت نفت سال آینده میلادی به 60 دلار می رسد

به گزارش گردشگران شاد به نقل از وزارت نفت، چشم انداز بازار کالا، عنوان گزارش فصلی است که از سوی بانک جهانی منتشر می گردد. در ویرایش آوریل 2017 این گزارش، به تفکیک کالاهای مرتبط با بخش انرژی، کشاورزی، کودها، فلزات و مواد معدنی و نیز فلزات گرانبها مورد توجه قرار گرفته و با آنالیز وضع عرضه و تقاضای کالاهای مختلف، قیمت کالاها در سال 2017 و گاه در سال 2018 پیش بینی شده است. بخش انرژی این گزارش که به همت معاونت مالی وزارت امور مالی و دارایی آنالیز شده، حاکی از روند رو به افزایش قیمت نفت، گاز و زغال سنگ تا خاتمه سال 2017 است.

قیمت نفت سال آینده میلادی به 60 دلار می رسد

در این گزارش پیش بینی شده است قیمت نفت که در سال 2017 به 55 دلار برای هر بشکه رسیده است، در سال 2018 به 60 دلار بالغ گردد؛ تقاضای نفت جهان با افزایشی معادل روزانه 1.3 میلیون بشکه، به میانگین 97.9 میلیون بشکه در روز در 2017 برسد؛ در این سال عرضه کشورهای غیرعضو اوپک با 0.5 میلیون بشکه در روز افزایش همراه گردد (که ایالات متحده، 0.4 میلیون بشکه از خالص افزایش را به خود اختصاص خواهد داد و دیگر افزایش های قابل ملاحظه از سوی برزیل، کانادا و قزاقستان، با کاهش فراوری چین و مکزیک تقریبا جبران می گردد) و قیمت زغال سنگ با 6 درصد افزایش نسبت به 2016، به 70 دلار به ازای هر تن برسد و قیمت گاز طبیعی نیز نسبت به سال 2016، حدود 15 درصد افزایش یابد.

آنالیز عوامل موثر بر قیمت نفت

در بخشی از این گزارش، ریسک های پیش بینی قیمت نفت آنالیز شده است که بر مبنای ریسک های معطوف به افزایش قیمت، تقاضای قوی تر و پیروی بیشتر فراوریکنندگان اوپک و غیراوپک از توافق می تواند موازنه دو باره بازار را شتاب بخشد و تصمیم سیاستی اوپک به تمدید کاهش فراوری می تواند به افزایش قیمت نفت و همچنین افزایش هزینه های فراوری منتهی گردد.

از سوی دیگر و در حوزه ریسک های معطوف به کاهش قیمت می توان به مواردی مانند پیروی ضعیف تر از توافق اوپک، افزایش فراوری نفت لیبی و نیجریه و کاهش رشد تقاضا اشاره نمود؛ افزایش سریع تر از انتظار فراوری نفت شیل هم به واسطه بهبود کارایی و افزایش سودآوری ناشی از مالیات های پایین تر می تواند موازنه عرضه را تحت تاثیر قرار دهد.

قیمت زغال سنگ و گاز طبیعی

در بخش دیگری از گزارش اخیر بانک جهانی، پیش بینی شده است که با توجه به اقدام های چین برای کاهش عرضه، قیمت این حامل انرژی در سال 2017 به طور میانگین به 70 دلار در تن (6 درصد بالاتر از 2016) برسد. سیاست چین در قبال زغال سنگ، معین کننده اصلی قیمت این کالاست زیرا این کشور نیمی از فراوری زغال سنگ جهان را مصرف می نماید و دو سوم مصرف انرژی این کشور از محل زغال سنگ تامین می گردد.

در این گزارش پیش بینی شده است که قیمت گاز طبیعی در سال 2017 با 15 درصد افزایش همراه گردد. ایالات متحده به دلیل افزایش تقاضا برای مصرف ذخایر داخلی، افزایش صادرات و کاهش فراوری، افزایش 20 درصدی قیمت گاز را تجربه می نماید و افزایش های ملایم تری برای اروپا و ژاپن پیش بینی می گردد که دلیل آن، افزایش بهای نفت است.

انتظار می رود بازارها طی چند سال آینده با وفور عرضه گاز روبرو باشند که این موضوع به دلیل افزایش ظرفیت فراوری گاز طبیعی مایع شده به خصوص در ایالات متحده و استرالیاست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قیمت نفت سال آینده میلادی به 60 دلار می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت سال آینده میلادی به 60 دلار می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید