نمایشگاه مجازی کتاب تهران یا فروشگاه کتاب در فضای مجازی، وزارت ارشاد با تحریک تقاضا به کمک کل چرخه نشر بیاید

به گزارش گردشگران شاد، مدیر انتشارات کتابستان معرفت بیان کرد: حدود چهل تا پنجاه درصد فروش کتاب نسبت به قبل از بحران کرونا کاهش داشته است؛ وزارت ارشاد با تحریک تقاضا این کاهش فروش را به حالت عادی برگرداند.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران یا فروشگاه کتاب در فضای مجازی، وزارت ارشاد با تحریک تقاضا به کمک کل چرخه نشر بیاید

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری گردشگران شاد، سی و سومین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برخلاف سال های گذشته و به دلیل هم زمانی با ایام ماه مبارک رمضان قرار بود در تاریخ 26 فروردین تا 5 اردیبهشت سال 1399 برگزار گردد. اقدامات و برنامه ها برای برگزاری یکی از بزرگ ترین رویدادهای فرهنگی سالانه کشور در حال انجام بود که شیوع ویروس کرونا در جهان و رسیدن این ویروس به ایران این رویداد را هم تحت تأثیر قرار داد و برگزاری آن را به تعویق انداخت.

طبق اعلام مسئولین برگزاری این دوره نمایشگاه کتاب تهران برگزاری این رویداد فرهنگی در فصل بهار ممکن نیست و حتی احتمال لغو آن در این سال هم مطرح است.

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران برای ناشران از لحاظ اقتصادی بسیار مهم است و می تواند بخشی از آسیب های واردشده به این صنعت را در این روزها جبران کند. در همین رابطه با محمد حقی؛ مدیر انتشارات کتابستان معرفت به خبرنگار خبرگزاری گردشگران شاد گفت: اولین فرصت ممکن برای برگزاری نمایشگاه هر موقع محقق گردد باید نمایشگاه را برگزار کرد؛ یعنی اگر آخر خرداد این اتفاق می افتد آخر خرداد اگر اول تیر این اتفاق ممکن است اول تیر برگزار گردد اینکه بخواهیم وصلش کنیم به یک مناسبتی و یا مثلاً هفته کتاب در آبان ماه منطقی نیست.

وی برطرف شدن کامل ویروس کرونا و برگشت به حالت عادی برای برگزاری نمایشگاه کتاب را ضروری دانشت و خاطرنشان کرد: شرط لازم و ضروری برای برگزاری نمایشگاه کتاب برگشت به حالت عادی است. باید شرایط جامعه و مردم شرایط سلامت باشد و شرایط استرس در جامعه نباشد؛ چون نمایشگاه محل تردد و ازدحام خواهد بود و این شلوغ شدن و خریدوفروش جزء لاینفک نمایشگاه است. هر گونه گمانه ای در مورد اینکه هنوز سلامت مردم محقق نشده و کرونا برطرف نشده است باعث می گردد که نمایشگاهی که سالیانه پنج میلیون بازدید دارد با کاهش عجیب و غریبی روبرو خواهد شد.

اولین فرصت در شرایط سلامت بهترین زمان نمایشگاه کتاب تهران

مدیر انتشارات کتابستان معرفت اظهار کرد: بنابراین به لحاظ اینکه نه زمان نمایشگاه چه وقتی باشد به نظر من همان ماهی که داستان کرونا به پایان رسید.

حقی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی نیز ابراز کرد: اگر بخواهم به زبان ساده بگویم نمایشگاه مجازی یعنی خانه کتاب. موسسه ای که اطلاعات کتاب ها را دارد، از آن طرف برای خودش زیرساخت فروش ایجاد کرده است. این یعنی آقایان ناشر بیایید اطلاعات کتاب هایتان را به من بدهید تا من بفروشم.

وی با بیان اینکه سوالات متعددی درباره برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران وجود دارد، گفت: برگزاری این رویداد به صورت مجازی چند مشکل عمده دارد؛ اولین مشکلش این است که چرا خانه کتاب باید آن را برگزار کند؟ اینجا دچار یک تناقض در عدالت می شویم. اصلاً درست نیست پهلوانی به نام خانه کتاب که قدرتش را از همین ناشران گرفته است بیاید و رقیب آنها در فروش کتاب گردد.

مدیر انتشارات کتابستان معرفت اضافه نمود: نکته قابل توجه دیگر این است که همین الان چندین و چند سایت فروش کتاب وجود دارد که اگر نمایشگاه مجازی کتاب با میدان داری خانه کتاب بخواهد کتاب بفروشد برای مقطعی آن ها هم حذف خواهند شد.

حقی با مبهم دانستن برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی گفت: مشخص نیست منظور از برگزاری مجازی دقیقاً چیست. اگر منظور جایی برای ارائه کتاب ها در بستر فضای مجازی باشد که همین الان سایت های فروش کتاب همین کار را انجام می دهند. به نظرم باید به سایت های فروش کتاب بگویند که تراکنش شان چقدر است و ارشاد و درصدی از آن را تقبل کند مثلاً 10 درصد به مردم تخفیف دهند و ارشاد آن مبلغ را پرداخت کند. قرار است چه کار متفاوتی نسبت به سایت های فروش کتاب انجام گردد.

نمایشگاه کتاب مجازی برای ناشران کوچک هیچ آورده ای ندارد

وی تشریح کرد: آسیب جدی دیگر این مسئله این است که نمایشگاه کتاب بودنش برای ناشران بزرگ لازم است ولی برای ناشران کوچک واجب است؛ یعنی ناشران بزرگ و با اعتبار و سابقه ای که کار کرده اند به واسطه ذخیره و نقدینگی ای که دارند می توانند از این بحران به وجود آمده به نحوی خارج شوند؛ این ناشران کوچک هستند که به فروش نمایشگاه دلخوش هستند. اگر بخواهیم نمایشگاه مجازی برگزار کنیم دومرتبه دست برتر با ناشران بزرگ تر خواهد بود این ناشران به دلیل سابقه و قدمت شان توانسته اند مدیاها و محصولات متناسب با فضای مجازی عجیب وغریبی تولید کنند یعنی دوباره در آن جا پولی که مردم بخواهند هزینه کنند اسیر فضای تبلیغی و زرق و برق فضای مجازی خواهد شد.

مدیر انتشارات کتابستان معرفت با طرح سؤالی گفت: آقای وزارت ارشاد این دست وپا زدن برای برگزاری نمایشگاه مجازی دقیقاً چیست؟ آیا می خواهید بگویید امسال نمایشگاه کتاب را به هر ضرب و زوری بود برگزار کردم یا نه من نمایشگاه کتاب را برای ناشر برگزار کردم و این آورده را داشت. دوستان در وزارت ارشاد باید برای خود این سوالات را مطرح و پاسخ دهند و متناسب با این جواب این سوالات اقدام و عمل کنند.

وزارت ارشاد با تحریک تقاضا به یاری کل چرخه نشر بیاید

حقی عنوان کرد: مهم ترین بخش نمایشگاه برای ناشران بحث نقدینگی بود آیا هیچ راه دیگری برای تامین نقدینگی ناشران که قرار بود از نمایشگاه تامین گردد وجود ندارد؟ وزارت ارشاد الان امکان توزیع کاغذ دارد؛ می تواند این توزیع کاغذ را به صورت اقساط 10 ماهه در اختیار ناشران قرار دهد. مراحل تخصیص کاغذ به ناشران نیز نه مراحل خاص خودش را دارد و غیر قابل اجرا نیست.

این فعال حوزه نشر کتاب گفت: طبق شناخت و اطلاعاتی که از بعضی از فروشگاه ها گرفتم تقریباً در ایام اوج کرونا فروش کتاب تقریباً یک چهارم و یک سوم شده بود. الان با بازگشایی دوباره کار ناشران و کتاب فروشان تقریباً پنجاه تا شصت درصد فروش بالفعل شده است یعنی ما با یک کاهش چهل تا پنجاه درصد طرف هستیم. ارشاد باید به این فکر کند که چگونه می توانم تحریک تقاضا ایجاد کنم برای این که این چهل پنجاه درصد فوت شده را احیا کنم.

وی با اشاره به اینکه راه های مختلفی برای یاری به صنعت نشر کتاب وجود دارد، اضافه نمود: یکی از راه هایی که برای یاری به صنعت نشر کتاب وجود دارد برگزاری سنگین طرح بهاره است. هرسال برای طرح های فصلی رقمی را اختصاص می دادند که می توانند با افزایش بودجه این تحریک تقاضا را ایجاد کنند.

حقی در پایان با بیان اینکه هر طرحی باید تمام چرخه نشر را یاری کند، گفت: به عنوان یک ناشر نباید فقط غصه نشر را بخورم؛ نشر یک زیرساختی دارد به اسم توزیع؛ اگر یک کتاب فروشی در این روزها تعطیل گردد آسیب آن مستقیماً به ناشر برمی گردد. ناشر نباید به این فکر کند که در نمایشگاه چند میلیون فروش داشتم و الان آن را از دست دادم. الان تا می توانیم باید یاری کنیم تا توزیع فروشگاهی دوباره تقویت گردد. پیشنهاد این است که برای طرح بهاره بودجه بیشتری از طرف ارشاد اختصاص داده گردد و با یک تخفیف بالایی تحریک تقاضا ایجاد گردد.

4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "نمایشگاه مجازی کتاب تهران یا فروشگاه کتاب در فضای مجازی، وزارت ارشاد با تحریک تقاضا به کمک کل چرخه نشر بیاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه مجازی کتاب تهران یا فروشگاه کتاب در فضای مجازی، وزارت ارشاد با تحریک تقاضا به کمک کل چرخه نشر بیاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید