2 زن ایرانی در فهرست 100 زن بی بی سی 2019

به گزارش گردشگران شاد، خبرنگاران: رسانه های خبری زیادی را سراغ داریم که رسم دارند سالانه فهرست های مختلفی از پیروز ترین چهره های دنیا منتشر کنند. بی. بی. سی نیز از سال 2013 به بعد سالانه فهرستی یک صد نفره از زنان را منتشر می کند که دستاورد های چشمگیری در حوزه های مختلف داشته اند.

2 زن ایرانی در فهرست 100 زن بی بی سی 2019

جالب است بدانید در فهرستی که بی. بی. سی برای سال 2019 منتشر کرده است نام 2 بانوی ایرانی هم به چشم می خورد. این قضیه را به فال نیک گرفتیم تا در ادامه شما را با کیمیا علیزاده و رایا بیدشهری آشنا کنیم و از دستاورد های این چهره های پیروز بگوییم.

کیمیا علیزاده

اگر اهل ورزش باشید بدون شک کیمیا علیزاده را کاملاً می شناسید، حتی اگر به ورزش علاقه ای هم ندارید باز هم مطمئن هستیم آوازه دستاورد های کیمیا علیزاده به گوش شما خورده است. خانم علیزاده اولین زن ایرانی است که توانست در مسابقات المپیک مدال 2016 مدال آور باشد و به همین دلیل نیز در میان دختران و بانوانی ایرانی به نمادی از پیروزیت زنان تبدیل شده.

اولین زن ایرانی مدال آور المپیک در تاریخ 10 جولای سال 1998 در کرج زاده شد و خانواده اش اصلالتی آذربایجانی دارند و پدر خانم علیزاده متولد زنوز (Zonuz) در نزدیکی های تبریز است و مادرش در اردبیل به دنیا آمده است.

داستان پیروزیت خانم علیزاده نیز مانند بسیاری دیگر از ایرانی های پیروز با کار و تلاش شروع شد و مادرش در هفت سالگی کیمیا علیزاده را در کلاس های تکواندو ثبت نام کرد تا وقت دخترش بی فایده تلف نگردد و تنی سالم و سلامت داشته باشد. پس از مدتی استعداد کیمیا علیزاده در تکواندو شکوفا شد و خودش و خانواده اش اهمیت بیشتری به ورزش دادند. در نتیجه رفته رفته پای کیمیا علیزاده به مسابقات کشوری باز شد و مقام های مطرحی در سطح کشور به دست آورد.

در نهایت نیز خانم علیزاده با کاروان ورزشکاران ایران راهی ریودوژانیرو شد تا در المپیک تابستانی 2016 شرکت کند. او در وزن 57 کیلوگرم در رشته تکواندو در المپیک حاضر شد و با شکست در برابر نیکیتا گلاسنوویچ (Nikita Glasnović) به مدال برنز المپیک دست یافت. ناگفته نماند کیمیا علیزاده در وزن 63 کیلوگرم در مسابقات المپیک جوانان 2014 نیز حضور داشت و در مدال طلای این مسابقات را از آن خود کرد.

پیروزیت های خانم علیزاده به همین جا ختم نمی گردد و او توانست در مسابقات قهرمانی تکواندو در سال 2015، جِید جونز (Jade Jones)، مدال آور طلای المپیک 2012 لندن و 2016 ریودوژانیرو را شکست دهد و مدال برنز این مسابقات را از آن خود کند. دو سال بعد نیز کیمیا علیزاده مدال نقره مسابقات دنیای قهرمانی تکواندو را در سال 2017 از آن خود کرد.

با توجه به سن و سال خانم علیزاده، دستاورد های بیشتری را برای ایشان در تکنواندو آرزو می کنیم و امیدواریم اولین مدال آور زن ایران، در المپیک تابستانی 2020 توکیو نیز پیروزیت های چشمگیری را از آن خود کند و یک بار دیگر نام زنان ایرانی را در جامعه ورزش بین المللی مطرح نماید.

رایا بیدشهری

رایا بیدشهری در ایران زاده شد، اما هنوز 2 سال بیشتر نداشت که به دلیل شغل پدر، راهی دوبی شد و در این شهر زندگی کرد. پدر رایا، تاجر پیروزی است و خانم بیدشهری مدعی است علاقه اش به تجارت و کسب وکار را از پدر به ارث برده است. به همین دلیل نیز رایا بیدشهری زمانی که تنها 19 سال بیشتر نداشت، به آمریکا رفت تا بخت خود برای تجارت و تحصیل را امتحان کند. او در آمریکا در دانشگاه بوستون در رشته عصب شناسی فارغ التحصیل شد و چند ماه قبل از دریافت مدرک، به دنبال پروژه های استارت آپ می گشت تا پس از سرانجام تحصیل، برای خودش کاری دست و پا کند. در همان زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور شد و مسائل زیادی را برای مهاجرین ایجاد کرد.

به همین دلیل رایا بیدشهری که به خوبی می دانست اگر آمریکا را ترک کند، به دلیل قوانین جدید مهاجرتی دونالد ترامپ، به عنوان یک ایرانی دوباره نمی تواند به آمریکا باز گردد، چاره ای ندید به غیر از اینکه اهدافش را برای کار و تجارت در آمریکا برنامه ریزی کند و دور بازگشت به ایران را خط بکشد.

رایا بیدشهری به سرعت خودش را با وضعیت جدید وفق داد و با توضیح شرایطی که در آن قرار داشت برای دوستان و آشنایان خانوادگی اش در تورنتو، شرایط سفر به این شهر برای وی مهیا شد. در همین بین خانم بیدشهری به دنبال راه اندازی استارت آپ شخصی خودش بود و توانست مجوز کار و زندگی در تورنتو را اخذ کند. در نتیجه به تورنتو نقل مکان کرد و مقیم خانه ای شد که نزدیک به محل کار و خانواده اش بود.

رایا بیدشهری پس از مدتی با زندگی جدید در تورننتو آشنا شد و استار ت آپی که مدت ها رویای اش را داشت با نام آو کادمی (Awecademy) راه اندازی نمود. این استارت آپ درواقع یک بستر آنلاین آموزشی برای دانش آموزان دبیرستانی است. استارت آپ آوکادمی تاکنون جایزه های مختلفی دریافت کرده و به عنوان یکی از معروف ترین استارت آپ های آموزشی شناخته می گردد.

هدف اصلی این استارت آپ الهام بخشی به معلمان و دانش آموزان دبیرستانی است تا خودشان را برای حضور در دنیای پرتکاپوی قرن بیست و یکم آماده کنند. به همین منظور در این استارت آپ، مهارت هایی که برای زندگی در دنیای مدرن لازم به نظر می رسد به دانش آموزان و معلمین آموزش داده می گردد. خانم رایا بیدشهری سخنور بسیار متبحری است و به لطف فن بیانی که دارد توانسته استارت آپ آوکادمی را به دنیای مدرن معرفی کند.

امیدواریم پیروزیت های رایا بیدشهری به همین جا ختم نگردد و در آینده نیز از این بانوی پیروز ایرانی خبر های بیشتری را در رسانه های بین المللی ببینیم.

منبع: bbc

منبع: برترین ها

به "2 زن ایرانی در فهرست 100 زن بی بی سی 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 زن ایرانی در فهرست 100 زن بی بی سی 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید