بخش دوم، غرب چطور میلیون ها دلار مهمات به تروریست های سوریه رساند؟

به گزارش گردشگران شاد، یک پایگاه متعلق به خبرنگاران مستقل افشا کرد پنتاگون تحت پوشش تأمین تسلیحات واحد ویژه تعلیم و تجهیز نیروهای سوریه، به گروه های تروریستی نظیر جبهةالنصره سلاح می رساند.

بخش دوم، غرب چطور میلیون ها دلار مهمات به تروریست های سوریه رساند؟

به گزارش گروه بین الملل گردشگران شاد، یک پایگاه اینترنتی گردشگران شاد مستقل، اخیراً به اسنادی دست یافته است که نشان می دهد چگونه پنتاگون تحت پوشش برنامه آموزش و پشتیبانی در ارتش سوریه، به تروریست های تکفیری در این کشور سلاح و مهمات می رساند.

در بخش نخست، نحوه انتقال این تسلیحات از آمریکا به یمن در پوشش دیپلماتیک، تشریح شد. در بخش دوم، جزئیات بیشتری در خصوص عملیات پشتیبانی تسلیحات تروریست ها توسط واشنگتن شرح داده می گردد.

پایگاه آرمز واچ در گزارش خود نوشت: اسناد جدید افشا شده برای اولین بار از وجود یک واحد فرماندهی عملیاتی محرمانه ویژه آمریکایی با اسم رمز نیروهای ویژه اسموکینگ گان، پرده برداری می نماید. این واحد محرمانه از سال 2017 در کرواسی مستقر شده و وظیفه آن انتقال چندین تن تسلیحات و مهمات از اروپا به سوریه است.

نویسنده این گزارش می نویسد: اخیراً به طور ناشناس اسنادی جنجالی شامل ایمیل ها، یادداشت ها، قراردادها، تصاویر، زمان بندی تحویل، لیست های بسته بندی، شماره بدنه سلاح ها و تعیینات خریداران را از کارخانه تسلیحاتی کروسیک واقع در صربستان دریافت کردم. در میان این اسناد درز نموده، پاسپورت های اسکن شده دلال های اسلحه و مقامات آمریکایی به دستم رسید. این افراد جهت خرید تسلیحات برای برنامه تعلیم و تجهیز نیروهای شبه نظامی در سوریه به این کارخانه مراجعه نموده بودند.

برنامه نیروهای ویژه موسوم به اسموکینگ گان

در این گزارش آمده است: پنتاگون نیروهای ویژه اسموکینگ گان را جهت پشتیبانی از فرماندهی عملیاتی ویژه تعلیم و تجهیز در سوریه، در سال 2017 در کرواسی مستقر کرد. بر اساس ایمیل های درز نموده، نیروهای ویژه اسموکینگ گان یک انبار سلاح در شهر پادهام کرواسی، نزدیک فرودگاهی به نام ریجکا را اداره می نمایند و شرکت های هواپیمایی باری آمریکایی اطلس ایر و کالیتا ایر از این مکان، محموله هایی نظامی را به پایگاه هوایی العدید قطر انتقال داده اند.

این گزارش می افزاید، سلاح های موجود در این انبار از کشور صربستان تأمین می شوند. خریداران این تسلیحات چهار شرکت آمریکایی (سیرا فور، اوربیتال ای تی کی، گلوبال اوردیننس و یو دی سی) هستند که با دولت آمریکا قرارداد دارند تا سلاح های استاندارد غیرآمریکایی را تأمین نمایند.

نویسنده این گزارش به پاسپورت هایی که به دستش رسیده اشاره می نماید که نشان می دهد مقامات دولت آمریکا و بخش خصوصی این سلاح ها را سفارش داده، بر ارسال آن ها نظارت نموده و آن ها را دریافت نموده است. این افراد در لیست کسانی که به خاطر پشتیبانی از برنامه تعلیم و تجهیز در سوریه مورد قدردانی پنتاگون قرار گرفته اند دیده می شوند.

نقش دلال انگلیسی در معاملات تسلیحاتی

در این گزارش آمده است لین تیمکل رئیس شرکت انگلیسی ایمبر انترپرایسس لیمیتد که خدمات تأمین تسلیحات به ارتش ها و دولت های نقاط مختلف دنیا را رائه می دهد، در ایمیلی به کارخانه کروسیک که به دست نگارنده رسیده، نوشته است: لیست ضمیمه اقلام مربوط به دولت آمریکا را دریافت کردیم. درخواست از سوی فرماندهی عملیات های ویژه دولت آمریکا است، دریافت نماینده وزارت دفاع عراق است. تاریخ این ایمیل 21 ژانویه 2016 بوده و دربردارنده لیست سلاح هایی است که دولت آمریکا از شرکت های تسلیحاتی شرق اروپا سفارش داده است.

این گزارش می افزاید، از سوی دیگر، شرکتی به نام چارلز کندال و همکاران در این میان تنها وظیفه پرداخت پول مربوط به خریدها را داشته است و دولت آمریکا مستقیماً هیچ مبلغی برای خرید تسلیحات پرداخت ننموده است. کروسیک به دلال انگلیسی شرح می دهد که فروش سلاح ها نیازمند تأیید وزارت دارایی صربستان است. همچنین مانع قانونی دیگری نیز بر اساس مقصد تسلیحات که پایگاهی هوایی در رومانی است وجود دارد. زیرا باید به طور واضحی تعیین گردد که سلاح ها در رومانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و کاربرد آن ها نیز باید تعیین باشد. با این حال هیچ کدام از این نگرانی ها مورد اهمیت قرار نمی گیرند و درعوض رئیس شرکت آمریکایی صنایع سیرا فور طی ایمیلی به کروسیک، پرداخت هزینه های خرید سلاح ها توسط شرکت چارلز کندال و همکاران را تأیید می نماید؛ بدون شرح بیشتر در این خصوص که چرا دولت آمریکا این سلاح ها را از طریق پیمانکار خود سیرا فور خریداری نموده است اما هزینه آن را شرکتی خصوصی در انگلیس می پردازد.

وی در ادامه می افزاید: یکی از جزئیات جالب دیگری که در این اسناد افشا شده، هزینه های مربوط به این قرارداد است. بر اساس توافق بین کروسیک و سیرا فور هزینه خریدها 7,842,910 دلار است. اما قیمت ثبت شده در دفتر قراردادهای فدرال آمریکا 12,417,458 دلار است که این سوال جدی را ایجاد می نماید حدود پنج میلیون دلار تفاوت بین این دو مبلغ به جیب چه کسی رفته است.

رسیدن سلاح ها به دست گروه های تروریستی در سوریه

نویسنده این گزارش شرح می دهد، سلاح ها برخلاف اظهارات دلال انگلیسی، به رومانی ارسال نشده و از طریق کامیون هایی به کرواسی منتقل می شوند. سپس توسط شرکت های هواپیمایی اطلس ایر و کالیتا ایر به پایگاه العدید قطر منتقل می شوند. برای گم کردن رد این پروازها، از شماره پروازهای تکراری برای هواپیماهای مختلف استفاده می گردد. این دو شرکت هواپیمایی جزو اصلی ترین پیمانکاران پنتاگون هستند و برای هر یک از این پروازها یک میلیون دلار دریافت نموده اند.

در این گزارش به نام سه شهروند آمریکایی اشاره شده است که به کارخانه کروسیک تردد داشته اند. یکی از آن ها پیمانکاری نظامی و دو فرد دیگر از کارکنان شرکت الاینت تِک سیستمز (شرکت تابعه تحت مالکیت کامل کمپانی ATK Orbital در آمریکا) بودند.

نویسنده این گزارش افشا می نماید، گلوله های خمپاره ساخته شده توسط کارخانه کروسیک صربستان گاه و بیگاه در ویدئوهای تبلیغاتی گروه های تروریستی مستقر در سوریه، مانند جبهةالنصره (شاخه القاعده در سوریه) دیده می شوند. 3 مارس 2018 تعداد زیادی از خمپاره های ساخت این کارخانه در مخفیگاه زیرزمینی گروه های مسلح شهر الحوله سوریه کشف شد.

وی تشریح می نماید، 20 هزار گلوله خمپاره که توسط شرکت الاینت تِک سیستمز خریداری شده بود دریافت نماینده ای نداشتند و در قرارداد مربوط به آن ها تنها نوشته شده بود برای نیازهای دولت آمریکا. به علاوه ارتش آمریکا هیچ گاه دریافت نماینده سلاح های غیرآمریکایی نیست. شرکت صربستانی جوگوایمپورت SDPR که در این معاملات دخیل بوده، ارسال 15 هزار گلوله خمپاره بدون دریافت نماینده تعیین را گزارش نموده است.

همچنین می افزاید 960 قطعه گلوله خمپاره 82mm M67 توسط شرکت الاینت تِک سیستمز به مرکز پشتیبانی دیپلماتیک آمریکا در بغداد ارسال شده است. بر اساس ایمیل ها و عکس های این سلاح ها تنها اطلاعات قابل حصول شامل مشتری-جمهوری عراق است. با این حال خریدارد نهایی این گلوله های خمپاره تعیین نیست. 10 هزار گلوله خمپاره 60 mm M73 HE به ارزش 39 میلیون دلار تحت قراردادی با انبار مهمات مرکز فرماندهی نیروهای ویژه اسموکینگ گان در کرواسی، بدون تعیین بودن دریافت نماینده نهایی تحویل داده شده است.

در انتهای این گزارش آمده است، ایمیل های افشا شده بین جوگوایمپورت و کروسیک از شرکت صنایع میل اسپک پرده برمی دارد که کارگزار دولت آمریکا محسوب می گردد. بر اساس شرحات این شرکت، کار اصلی آن فراوری مواد شیمیایی و موارد تدارکاتی برای ارتش آمریکا است. این شرکت در یک مورد قرارداد خرید 100 عدد خمپاره از طریق جوگوایمپورت را امضا نموده است که این سوال را پیش می آورد که چرا دولت آمریکا باید فقط 100 عدد خمپاره سفارش دهد؛ در حالی که فقط می تواند از سلاح های ساخت آمریکا در تمریناتش استفاده کند. این شرکت در ایمیلی به جوگوایمپورت در سال 2018، درخواست نموده بود نامش از روی برچسب های محموله ها پاک گردد.

جعبه های خمپاره در صربستان، آماده ارسال به پایگاه آمریکا در بغداد

خمپاره های ساخت صربستان که از تروریست ها در شهر الحوله سوریه کشف شدند

خمپاره های ساخت صربستان که از تروریست ها در شهر حماه سوریه کشف شدند

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "بخش دوم، غرب چطور میلیون ها دلار مهمات به تروریست های سوریه رساند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش دوم، غرب چطور میلیون ها دلار مهمات به تروریست های سوریه رساند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید