31میلیارد دانلود جدید در اپ استور و گوگل پلی

به گزارش گردشگران شاد، همزمان با شیوع کرونا و بسته شدن درهای مدارس و محل های کار و همچنین اجبار مردم به دورکاری، رفتار کاربران با تغییرات بسیاری همراه شد. کاربرانی که در قرنطینه ماندند و ارتباط فیزیکی بخش عمده آنها با فضای بیرون قطع شد، به فکر استفاده بیشتر از فناوری افتادند و در این میان شاید بتوان گفت اپلیکیشن ها بهترین پاسخ برای چنین شرایطی بود چراکه آمار نشان می دهد کاربران سراسر جهان برای رفع مسائل خود، همچنین برای تفریح و سرگرمی و.. بیش از 31میلیارد دانلود جدید اپلیکیشن در سه ماهه نخست سال جاری میلادی داشته اند

31میلیارد دانلود جدید در اپ استور و گوگل پلی

هزینه 23.4میلیارد دلاری برای اپ ها

مطالعات مؤسسه داده های تحلیلی موبایل App Annie در سه ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که در این بازه زمانی، تعداد دانلود اپلیکیشن ها در دنیا از مرز 31میلیارد بار گذشته است که این موضوع نشان از رشد 15درصدی تعداد دانلود اپلیکیشن ها نسبت به سه ماهه چهارم سال 2019 میلادی دارد.

محققان این مؤسسه تحقیقاتی معتقدند با شیوع کرونا، توقف فعالیت ها و کسب و کارها و همچنین اعلام محدودیت های پروازی و سفر، کاربران سراسر دنیا به دنبال راه های جدیدی برای تفریح و رسیدن به آرامش بوده اند که این موضوع منجر به رشد فراوان دانلود اپلیکیشن ها و هزینه کردن برای آنها شده است. به همین دلیل مبلغی که کاربران در این بازه زمانی برای خرید اپلیکیشن های مختلف هزینه کرده اند رکورد جدیدی به جای گذاشته و به 23.4میلیارد دلار رسیده است که 15میلیارد دلار از این مبلغ مربوط به اپ های ios است. کاربران برای اپ های اندرویدی نیز 8.4میلیارد دلار در این بازه زمانی هزینه کرده اند که این ارقام نشان از رشد 5درصدی سالانه دارد.

همچنین این آمار نشان می دهد که 35درصد از هزینه کاربران در ios مربوط به اپ های غیربازی است و این رقم در گوگل پلی به 15درصد می رسد. درمجموع کاربران در سه ماهه نخست سال جاری 16.7میلیارد دلار برای اپلیکیشن های مربوط به بازی هزینه کردند. کاربران اندرویدی بیشتر برای بازی، اپ های شبکه های اجتماعی و سرگرمی هزینه کردند و کاربران ios علاوه بر بازی، به اپ های تفریحی و ویدئویی علاقه نشان دادند و از همه بیشتر تیک تاک در اپ استور برای اپل درآمدزا بوده است. همچنین این آمار نشان می دهد که در اپ استور کاربران امریکایی و چینی بیشترین پول را در میان کشورهای مختلف دنیا برای خرید اپلیکیشن هزینه کرده اند. در گوگل پلی نیز کاربران امریکایی و ژاپنی و کره جنوبی بزرگترین خریداران اپ را تشکیل می دهند.

رشد دانلود در فروشگاه های اپ

طبق جدیدترین آمار این مؤسسه تعداد دانلود اپلیکیشن های جدید در اپ استور(فروشگاه اپل) و گوگل پلی(فروشگاه گوگل) در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به ترتیب 22.5میلیارد و 9میلیارد اپ بوده است. این ارقام نشان از رشد سالانه 5درصدی دانلود در گوگل پلی و رشد 15درصدی دانلود اپلیکیشن ها در اپ استور دارد. طبق این گزارش، 55درصد مجموع این اپ های دانلود شده در گوگل پلی را اپلیکیشن های غیربازی تشکیل می دهند و البته این موضوع در زمینه اپلیکیشن های اپ استور کمی متفاوت است چراکه 65درصد از مجموع اپلیکیشن های جدیدی که در سه ماهه نخست سال جاری میلادی در فروشگاه اپل دانلود شده، از گروه اپ های غیربازی بوده است. همچنین این گزارش نشان می دهد که هندوستان و برزیل بزرگ ترین بازارهای دانلود اپلیکیشن های جدید در دنیا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی بوده اند. اگر هم بخواهیم مقایسه ای با سه ماهه چهارم سال 2019 میلادی داشته باشیم مطالعات این مؤسسه نشان می دهد بیشترین رشد تغییرات در برزیل، هندوستان و ویتنام وجود داشته است.

در اپ استور، کشورهای چین و امریکا دو بازار عمده برای دانلود در این بازه زمانی محسوب می شوند و ایتالیا با 15درصد رشد تعداد دانلود در گوگل پلی و اپ استور، از نظر این شاخص کانون اروپا به شمار می رود. طبق آمار مؤسسه App Annie، کاربران علاوه بر گیم و سرگرمی به بخش هایی همچون سلامت و تناسب اندام، آموزش و ابزار و لازم برای تجارت و گفت و گو از راه دور نیز روی خوش نشان دادند به گونه ای که دانلود اپ های مرتبط با این سه بخش در سه ماهه نخست سال جاری میلادی رشد 30 تا 40 درصدی داشته اند. ابزارهای ویدئوکنفرانس و همکاری همچون زوم، گوگل هنگ آوتز(Hangouts) و مایکروسافت تیمز (Microsoft Teams) بشدت مورد استقبال کاربران قرار گرفت.

رکورد جدید برای تیک تاک

تازه ترین گزارش مؤسسه App Annie همچنین نشان می دهد تیک تاک رکورددار دانلود در میان اپلیکیشن های مختلف در دنیا به دنبال خانه نشینی مردم دنیاست و هم در بین کاربران اندروید و هم ios بیشترین میزان دانلود را دارد. پس از آن نیز اپلیکیشن های واتس اپ، فیس بوک، اینستاگرام و فیس بوک مسنجر در لیست بیشترین دانلود اپ های غیربازی قرار دارند. به بیان دیگر در مجموع و در هر دو فروشگاه رویهمرفته تیک تاک بیشترین میزان دانلود را به خود اختصاص داده و واتس اپ، فیس بوک، اینستاگرام و فیس بوک مسنجر را می توان 5 اپلیکیشن برتر از نظر دانلود در دنیا در این بازه زمانی دانست. گفتنی است اپلیکیشن تیک تاک در سال 2019 نیز صدرنشین تعداد اپ های دانلود شده در دنیا بود.

هرچند از نظر تعداد دانلود، اپلیکیشن تیک تاک در مقام نخست در سه ماهه نخست سال جاری قرار گرفته است اما وقتی نوبت به تعداد کاربران فعال ماهانه می رسد باز هم می بینیم این فیس بوک است که صدرنشینی را به خود اختصاص داده است. اگر بخواهیم از نظر این شاخص اپ های برتر را دسته بندی کنیم نیز مطالعات مؤسسه App Annie نشان می دهد واتس اپ، فیس بوک مسنجر، وی چت و اینستاگرام در رده های بعدی جای گرفته اند و فیس بوک همچنان پیشتاز است.

رشد فعالیت آنلاین در دنیا

یکی دیگر از شاخص هایی که مورد توجه این مؤسسه تحقیقاتی قرار گرفته، مدت زمانی است که کاربران دنیا روزانه در تلفن همراه خود سپری می کنند. این شاخص در دنیا در سه ماهه نخست 2020افزایش یافته و در چین با افزایش 30درصدی نسبت به سال 2019 به طور میانگین به 5ساعت در روز رسیده است. ایتالیا هم به عنوان دومین کشور که بشدت تحت تأثیر کرونا قرار گرفته ازنظر این شاخص رشد 11درصدی را نسبت به سال 2019 تجربه کرده است.

مدت زمان حضور کاربران در اپلیکیشن ها نیز به طور ویژه مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعات تحقیقی این مؤسسه نشان می دهد متوسط مدت زمان هفتگی حضور کاربران دنیا در اپلیکیشن های اندرویدی چه در اپ های بازی و چه اپلیکیشن های غیربازی اندرویدی، رشدی 20درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. مدت زمان ماندگاری و حضور کاربران در اپلیکیشن Tinder بیشتر از همه اپلیکیشن های دیگر بوده است و پس از آن هم اپلیکیشن های پخش ویدئو ازجمله یوتیوب، نتفلیکس، IQIYI و همچنین Tencent Video در این لیست جای گرفته اند.

Sensor Tower نیز یکی دیگر از مؤسسات مشاوره ای است که به برترین اپلیکیشن های غیربازی در ماه مارس اشاره کرده و یادآور شده است تیک تاک، واتس اپ و زوم بیشترین تعداد دانلود را در این ماه که بیشتر مردم دنیا در قرنطینه بوده اند داشته اند. در لیست این مؤسسه فیس بوک، اینستاگرام، SHAREit، نتفلیکس و اسنپ چت در رده های بعدی از نظر تعداد دانلود قرار گرفته اند. طبق آمار این مؤسسه تنها در ماه آوریل تیک تاک بیش از 115میلیون بار دانلود شده که نسبت به آوریل 2019 تقریباً رشدی دوبرابری داشته است. واتس اپ هم بیش از 76میلیون بار دانلود شده است و هندوستان در زمینه نصب هر دو اپلیکیشن تیک تاک و واتس اپ در ماه آوریل در میان کشورهای دنیا پیشتاز بوده است.

منبع: ایران آنلاین

به "31میلیارد دانلود جدید در اپ استور و گوگل پلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "31میلیارد دانلود جدید در اپ استور و گوگل پلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید