بهترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی چیست؟

به گزارش گردشگران شاد، استفاده از ماسک می تواند از شما و دیگران در برابر کووید-19 محافظت کند اما یافته های موسسه فناوری جورجیا نشان می دهد جنس مواد و تعداد لایه های پارچه استفاده شده در ماسک به طور قابل توجهی بر روی میزان در معرض بیماری قرار دریافت اثر می گذارد.

بهترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی چیست؟

به گزارش گروه رسانه های گردشگران شاد، به نقل از ایسنا، در این مطالعه میزان کارایی مواد مختلف در فیلتر کردن ذرات زیرمیکرون آنالیز شد. برای مقایسه می توان گفت قطر موی انسان 50 میکرون است در حالی که 1 میلی متر 1000 میکرون است.

ان جی ای لی(Nga Lee) استادیار دانشکده مهندسی شیمی و زیست مولکولی و دانشکده علوم زمین و جو گفت: یک ذره زیرمیکرون می تواند برای ساعت ها و روزها در هوا معلق باقی بماند. این امر بستگی به تهویه هوای محیط دارد بنابراین اگر اتاقی داشته باشیم که تهویه نداشته باشد و یا تهویه آن نامناسب باشد این ذرات کوچک برای مدت طولانی در آن باقی می مانند.

این مطالعه در بهار سال 2020 انجام شد زمانی که همه گیری باعث بسته شدن جهانی بیشتر موسسات شد. جوامع با کمبود شدید تجهیزات محافظتی روبه رو شدند و این امر باعث شد که بسیاری از افراد دست به ساخت ماسک های خانگی بزنند.

ان جی گفت: موسسه فناوری جورجیا از آن جایی که تجهیزاتی برای آنالیز میزان کارایی مواد در فیلتر کردن هوا داشت به سرعت این مطالعه را شروع کرد.

در ماه آوریل گذشته یافته های این تحقیقات به شکل گیری توصیه هایی در خصوص ماسک های خانگی یاری کرد و نتایج جامع آن در تاریخ 22 مارس در مجله Aerosol Science and Technology به چاپ رسید.

به طور کلی محققان 33 ماده مختلف در دسترس را مورد آنالیز قرار دادند. این مواد محدود به پارچه لباس ها نمی شد و شامل پارچه های تک لایه بافته شده مثل نخ و پلی استر، پارچه های ترکیبی، مواد غیر بافتنی، مواد سلولزی و موادی که به طور معمول در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند بود.

ان جی گفت: ما فهمیدیم که تنوع زیادی در عملکرد مواد وجود دارد حتی در موادی که از یک نوع مشابه هستند.

رایان لایولی(Ryan Lively)، استادیار دانشکده مهندسی شیمی و زیست مولکولی گفت: ما موادی که به صورت تجاری در دسترس بود پیدا کردیم که سطح قابل قبولی محافظت در برابر زیرمیکرون ها داشتند و مانند ماسک جراحی از عبور ذرات جلوگیری می کردند. این مواد با ترکیب چگالی الیاف، ساختاری مارپیچ مانند و جنس سطح پارچه از ورود ذرات زیرمیکرون جلوگیری می کردند.

بهترین مواد برای فراوری ماسک های خانگی پارچه های ضدنور(بلک اوت) و پارچه های استریل پزشکی بودند که برای بسته بندی تجهیزات جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. هردوی این پارچه ها به طور تجاری در دسترس هستند.

محققان گفتند که مردم باید از استفاده از فیلترهایی مثل HEPA، MERV و کیسه های وکیوم خودداری نمایند مگر آن که دارای تاییدیه عدم وجود فایبرگلاس باشند زیرا اغلب این فیلترها به خودی خود پشم شیشه آزاد می نمایند که قابل استنشاق است. سایر پارچه هایی که باید از استفاده آن ها خودداری کرد شامل پارچه هایی با بافت شل، پارچه پنبه فشرده، نمد، پشم گوسفند و کیسه های خرید براق و چندبار مصرف است.

ماسک های چندلایه عملکرد بهتری نسبت به ماسک های تک لایه دارند اما مردم باید به تنفس در این ماسک ها نیز توجه نمایند. ماسک های 2 لایه و 3 لایه تا 50 درصد از ورود زیرمیکرون ها جلوگیری می نمایند. محکم بودن ماسک نیز اهمیت دارد زیرا این ذرات می توانند به راحتی از فواصل روی قسمت بینی و اطراف ماسک وارد شوند.

آنالیز ها نشان داده که ماسکی که درست زده گردد و چندلایه باشد هنگامی که یک فرد آن را پوشیده باشد می تواند تا 84 درصد از خروج ذرات جلوگیری کند و اگر دو نفر از این نوع ماسک استفاده نمایند احتمال انتقال بیماری تا 96 درصد کاهش می یابد.

این موضوع اهمیت استفاده جهانی از ماسک را نشان می دهد.

ان جی گفت: بهترین راه محافظت از خودمان و دیگران کاهش خروج ذراتی است که هنگام تنفس خارج می شوند و زمانی که همه ماسک بزنند این موضوع بهبود می یابد.

او با ابراز خوش بینی گفت که نتایج این تحقیقات مردم را بیشتر به زدن ماسک زمانی که بیمار هستند و احتیاج به حضور در جامعه دارند، تشویق می نماید.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و گردشگران شاد هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بهترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین پارچه برای ساخت ماسک خانگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید