خواص گزانگبین چیست؟

به گزارش گردشگران شاد، گزانگبین نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند است که به وسیله نوعی حشره بر روی درخت گز تولید می شود. خواص گزانگبین شامل ملین بودن، درمان درد سینه، رفع گرفتگی صدا، درمان سرفه، التهاب ریه، تنگی نفس و درمان نرمی استخوان می باشد.

خواص گزانگبین چیست؟

گزانگبین در منابع مختلف تحت عناوین گز خوانسار، انگبین گون، ترنجبین اصفهان و شهد پارسی نام برده شده است. در ادامه این مطلب با خواص گزانگبین و کاربرد آن در درمان بیماری ها آشنا خواهید شد.

خواص گزانگبین (طبیعت و خواص درمانی)

طبع برگ، ریشه و پوست گزانگبین سرد و خشک و طبع شهد آن گرم و خشک است. یکی از مهمترین مصارف گزانگبین استفاده از آن در طب سنتی و صنعت داروسازی است. ترکیبات شیمیایی موجود در گزانگبین از جمله فروکتوز، قند ساده ای است که به مراتب شیرین تر از ساکارز بوده و سرعت جذب آن نسبت به دیگر قندها کندتر است و خاصیتی همانند خواص عسل طبیعی که یکی از منابع قندی کمیاب است را دارد. برخی از مهمترین خواص گزانگبین و کاربردهای درمانی آن عبارت است از:

 • یکی از خواص شگفت انگیز گزانگبین استفاده از فروکتوز موجود در این ماده برای کمک به اسپرم سازی مردان است و به درمان ناباروری کمک می کند.
 • مصرف این گیاه از یبوست و بواسیر پیشگیری می کند و بهترین ملین برای بچه ها و افراد سالخورده محسوب می شود.
 • قند موجود در گزانگبین برای مبتلایان به دیابت مضر نبوده و آنها می توانند از آن استفاده کنند.
 • گزانگبین باعث تقویت اعصاب، تقویت قوای جسمانی و تقویت قوای جنسی می شود.
 • استنشاق بخور شاخه و برگ گزانگبین یکی از راه های درمان خانگی سرماخوردگی در منطقه خوانسار است.
 • در طب سنتی از جوشانده پوست درخت گزانگبین برای بندآوردن اسهال و اسهال خونی استفاده می شود.
 • یکی دیگر از مهمترین خواص گزانگبین خاصیت نرم کنندگی و رفع خشونت سینه، درمان تنگی نفس و رفع ناراحتی های دستگاه تنفس است.
 • گزانگبین باعث تقویت دستگاه گوارش، تقویت کبد، معده و روده شده و ضد عفونی کننده دستگاه گوارش است.
 • یکی دیگر از موارد مصرف گزانگبین خوانساری که با آن گز اصفهان، تهیه می شود، کمک به درمان نرمی استخوان است. انگبین دارای ویتامین های مختلف از جمله ویتامین دی و کلسیم است و به همین جهت برای معالجه و پشگیری از نرمی استخوان مفید است. شما می توانید به جای شکر و قند مصنوعی از انگبین ها استفاده کنید و به بچه ها خود به جای شربت قند، انگبین بدهید تا استخوان بندی آنها محکم شود.
 • در طب سنتی از خاکستر این گیاه، جهت درمان سوختگی ها استفاده می شود.
 • مصرف گزانگبین، جهت درمان یرقان که ناشی از ضعف کیسه صفرا باشد، مفید است.
 • استفاده از شهد گزانگبین جهت درمان ورم، گرفتگی و انسداد مجاری طحال موثر است. به این منظور در روز حدود 50 گرم از شهد گزانگبین را حل نموده و میل نمایید.
 • جهت زخم روده و اثنی عشر شهد گزانگبین را در آب جوش حل نموده و مصرف کنید .

گیاه شناسی گزانگبین

گزانگبین درختی با ارتفاع 6 تا 10 متر است و قطر آن به 30 سانتیمتر می رسد. این درخت دارای انشعاب های زیاد، چوب سخت و برگهای کوچک، صاف به رنگ غباری سفید می باشد. انگبین گون از نظر شیمیایی نوعی مان (نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند که مستقیماً به وسیله حشره و یا به کمک حشره بر روی گیاه تولید می شود) است که بر روی گیاه گون یا خار انگبین تولید می شود. با شروع فصل پاییز هر سال میلیون ها پشه گز در فضای گلستان کوه خوانسار در اطراف گیاه گون (گز) جمع می شوند و پس از ساختن گزانگبین و تخم گذاری از بین می فرایند.

ارزش غذایی گزانگبین

گزانگبین دارای املاح ضروری مورد نیاز انسان مانند کلسیم، منیزیم و انواع ویتامین ها است. همچنین این ماده دارای 40 تا 50 درصد قند فروکتوز، در حدود 20 درصد لوولوز، حدود 40 درصد تانیک اسید وحدود 20 درصد دکستروز است.

طریقه مصرف گزانگبین

برای استفاده دارویی از گزانگبین غالبا از شهد آن استفاده می شود. به این منظور میتوانید مقداری از شهد گزانگبین را در آب جوش حل نموده و مصرف کنید. مقدار مناسب برای مصارف درمانی در هر وعده 20 تا 50 گرم است.

سایر کاربردهای گز انگبین

بیشترین مصرف انگبین گون از گذشته تا به امروز، در تولید گز معروف اصفهان بوده است. این ماده ضمن اینکه خواص متضاد چسبندگی و شکنندگی خود را به گز می بخشد باعث حفظ رطوبت گز و در نتیجه نرم و تازه ماندن آن برای مدت چندین هفته می شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه گز اصفهان و خواص گز انگبین

مجله گردشگران شاد

منبع: setare.com

به "خواص گزانگبین چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص گزانگبین چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید