بیماری ام اس درمان شد

به گزارش گردشگران شاد، خبرگزاری مهر: محققین کانادایی با بکارگیری سلول های بنیادی پیروز به درمان بیماری ام اس شدند.

بیماری ام اس درمان شد

بر اساس برآوردهای انجام گرفته، سالانه در حدود 2.3 میلیون نفر در سرتاسر دنیا مبتلا به بیماری ام اس می شوند که علت آن هدف قرار دریافت سیستم عصبی بدن از سوی سیستم ایمنی به طور اشتباه است. این بیماری با علائمی نظیر خستگی و تار شدن دید ظاهر و به فلج جزیی تا کامل منجر می گردد. محققین دانشگاه Ottawa کانادا با انجام آزمایشات بالینی متوجه شدند که باز تقویت سیستم ایمنی بدن منجر به درمان ام اس می گردد.

در شیوه درمانی موسوم به IAHSCT ابتدا محققین کانادایی سیستم ایمنی بدنی که بیمار شده بود را با بکارگیری دوز بالای داروهای شیمی درمانی هدف قرار داده و آن را از بین بردند. سپس با استفاده از سلول های بنیادی Hematopoietic که قبلا از خون بیمار تهیه شده بود دوباره آن را به بدن فرد مبتلا به ام اس پیوند زدند.

نتیجه آن منجر به شکل گیری سیستم ایمنی جدید برای بدن از طریق این سلول های بنیادی شد که حافظه ای برای حمله به سیستم عصبی بدن نداشتند. با بکارگیری این تکنیک 24 بیمار که از ام اس شدید رنج می بردند، درمان شدند.

همچنین در فرآیند بعد از درمان نیز گزارشی از بازگشت ام اس ثبت نشد و در 327 اسکن انجام گرفته از بیماران ام اس در دوره بعد از درمان، نشانه ای از ضایعه مغزی مشاهده نشد ضمن اینکه دیگر نیازی به استفاده از داروهای خاص ام اس برای جلوگیری از پیشرفت بیماری نبود. نتیجه این تحقیق در نشریه The Lancet منتشر شده است.

منبع: برترین ها

به "بیماری ام اس درمان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری ام اس درمان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید