خبرنگاران همکاری اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم های آمریکا در کاراییب

به گزارش گردشگران شاد، تهران- خبرنگاران- به رغم تهدیدات آمریکا بر ایجاد جدایی میان تجارت نفتی میان تهران و کاراکاس، تا کنون چهار نفتکش حامل سوخت ایران با همراهی اسکورت ویژه نیروهای مسلح ونزوئلا در بنادر این کشور پهلو گرفته اند.

خبرنگاران همکاری اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم های آمریکا در کاراییب

براساس آخرین داده های مراکز ردیابی تانکرها نفتکش پتونیا حامل سوخت ایران نیز مانند دیگر نفتکش ها ساعاتی گذشته شامگاه جمعه در پالایشگاه ال پالیتو ونزوئلا پهلو گرفت و هم اکنون دو نفتکش ایرانی فورچون و پتونیا در این پالایشگاه مشغول تخلیه بار خود هستند.

در کنار نفتکش های فورچون و پتونیا، دو نفتکش ایرانی فارست در بندر کاردون و نفتکش فاکسون در پالایشگاه گواراگوائو ونزوئلا پهلو گرفته اند.

پهلو دریافت نفتکش های ایران در بنادر و پالایشگاه های ونزوئلا در حالی ادامه دارد که پیش از این دولت آمریکا برای از بین بردن اتحاد جدید اقتصادی میان تهران و کاراکاس تهدید به اقدام برای ممانعت از رسیدن این نفتکش ها به سواحل ونزوئلا کرده بود.

با رسیدن نفتکش های ایران به ونزوئلا، مقام های دولتی و نظامی کاراکاس از همبستگی مردم ایران برای ارسال سوخت به این کشور را تشکر کرده و وعده ادامه روابط برادرانه میان دو کشور دادند.

نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا ضمن به اشتراک گذاشتن تصاویری از نفتکش های ایرانی حامل سوخت ارسالی به این کشور و با هشتگ ایران تشکر در صفحه توئیترش نوشت: مصادف شدن خاتمه ماه رمضان و رسیدن نفتکش فورچون، نماد همبستگی جمهوری اسلامی ایران با ونزوئلاست؛ در روزگاری که حکومت ظلم با سواستفاده از قدرت به دنبال افزایش تسلط است، برادری جوامع آزاده تنها راه نجات ماست.

وی، ایران و ونزوئلا را دارای مردمانی انقلابی نامید که هرگز در برابر امپراتوری آمریکای شاقتصادی به زانو در نخواهند آمد.

دیوسدادو کابلو رییس مجلس ملی ونزوئلا که پس از نیکولاس مادورو قدرتمندترین مرد این کشور محسوب می شود، روز گذشته (پنجشنبه) با ورود نفتکش های ایران به سواحل ونزوئلا گفت که مردم تهران و کاراکاس راستا آزادی را در پیش گرفته اند.

کابلو در مصاحبه با تلویزیون ونزوئلا بر دوستی میان کاراکاس و تهران مبتنی بر روابط برادران تاکید کرد و گفت: این روابط محدود به حاکمان و رهبران دو کشور نیست و فراتر از روابط رییسان جمهوری است.

رییس مجلس ونزوئلا با اشاره به تهدیدهای آمریکا علیه تهران و کاراکاس گفت: این مردم هستند که سرنوشت و راستا خود را انتخاب می کنند، مردمی بوده اند که در راستا انقلاب قرار دریافتد و متاسفانه با سختی هایی روبرو شدند تا این که به راستا آزادی بازگشتند.

کابلو با اشاره به دولت ترامپ گفت: مردم بدی در ایالات متحده زندگی نمی کنند. مورد بد آن است که حاکمان آنجا به فکر منافع شرکت ها هستند.

طارق الایسامی وزیر نفت ونزوئلا نیز ضمن قدردانی از ایران برای ارسال سوخت به این کشور، نفتکش های ایران را نماد برادری و همبستگی توصیف کرد.

الایسامی با حضور در پالایشگاه ال پالیتو در زمان ورود اولین نفتکش ایران به سواحل ونزوئلا گفت: شناور ایرانی فورچون را نماد برادری و همبستگی دانست و گفت: از اینکه در این شرایط می توانیم روی ایران حساب کنیم، خرسندیم.

او که معاون رییس جمهوری ونزوئلا در امور اقتصادی نیز هست، با اشاره به تهدیدهای آمریکا برای اقدام علیه نفتکش های ایرانی تاکید کرد: ما به هیچ قدرت جهانی اجازه نمی دهیم که نقش اَبَرپلیس را بازی کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران همکاری اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم های آمریکا در کاراییب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همکاری اقتصادی ایران و ونزوئلا، نه به تحریم های آمریکا در کاراییب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید