عراقچی: دست ما در مذاکره پُر است

به گزارش گردشگران شاد، معاون وزیر امور خارجه گفت: اگر مذاکره در وین در آن مسیری که ما می خواهیم جلو برود و بتوانیم سریع تر به فهرست تحریم هایی که آمریکا باید بردارد، برسیم طبیعی است که مذاکره ادامه پیدا می نماید.

عراقچی: دست ما در مذاکره پُر است

به گزارش گردشگران شاد، سید عباس عراقچی با بیان اینکه نشست کمیسیون مشترک برجام فردا آغاز می گردد، گفت: نشست رسمی کمیسیون مشترک فردا یک مقدار با تاخیر برگزار می گردد به علت اینکه ظاهرا یکی از اعضای هیئت اتحادیه اروپا تست کرونای مثبت داشته و لذا این هیات ناچارا با یک مقدار تاخیر وارد می شوند، اما رایزنی های بین هیئت های مختلف از همین الان در حقیقت آغاز شده است و مهم هم همین رایزنی های دو جانبه و چند جانبه به صورت غیر رسمی هست. ما این رایزنی ها و دیدارها را آغاز کردیم. جلسه رسمی هم فکر می کنم پس فردا برگزار بگردد و امیدوار هستیم که ان شاء الله در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم.

عراقچی در ادامه اضافه نمود: در این دور از مذاکرات هیات ایرانی با قوت و قدرت کامل حاضر شده است.

وی ادامه داد: حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات قوی تر نموده است. دست ما الان بر خلاف آنچه که ممکن است برخی ها فکر بنمایند در مذاکره بسیار پرتر است. ما دیروز اعلام کردیم به آژانس که یکهزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد. این جدای پنج هزار و شصت تا سانتریفیوژ موجود هست که ممکن است حالا تعدادی صدمه دیده باشد که هنوز تعیین نیست چقدر در اثر این حادثه، آن هایی که جایگزین خواهد شد هیچی یکهزار تا هم بیشتر جایگزین خواهند آمار ماشین ها در نظنز بالاتر خواهند رفت و مهم اینکه با ماشین های قوی تر و با کارکرد بهتر نسبت به گذشته این کار انجام خواهد شد.

وی اضافه نمود : در حقیقت حادثه 2 روز گذشته باعث می گردد که نظنز خیلی قوی تر و با سانتریفیوژهای بیشتر و پیشرفته تر به کار خودش ادامه بدهد. این را ما دیروز به آژانس رسما اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت.

عراقچی در ادامه تاکید نمود: امروز هم نامه دیگری در زمان حضور من در وین به آژانس تحویل داده شد که ما غنی سازی 60 درصد را آغاز خواهیم کرد. غنی سازی 60 درصد یکی از احتیاجهای ماست برای فراوری برخی از داروهای خاص. داروهای رادیو ایزوتوپ به اصطلاح. برخی از این داروها احتیاج به مواد غنی شده تا 60 درصد دارد توضیحات فنی اش را البته همکاران در سازمان انرژی اتمی خواهند داد، ولی ما امروز به آژانس اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت و ما از امروز غنی سازی را در سطح 60 درصد هم البته در حد احتیاج خودمان که برای داروها هست آغاز خواهیم کرد؛ و این کار هم به پیش خواهد رفت. فضای مذاکرات در چنین فضایی است که ترسیم کردم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: ما با قوت و قدرت در مذاکرات حاضر می شویم هدف ما برطرف کلی تحریم ها است. باید برطرف تحریم ها به صورت کامل صورت بگیرد راستی آزمایی بگردد و بعد ایران به تعهدات خودش باز خواهد گشت. این موضع ماست و بقیه اش بستگی به این دارد که طرف های مقابل چقدر بخواهند در مقابل این موضع منطقی از خودشان همراهی نشان بدهند. ما اینجا نیستیم که وقت خودمان را تلف بکنیم باید پیشرفت ملموس صورت بگیرد و ما در خاتمه این دوره از مذاکرات با یک جمع بندی بتوانیم به تهران برگردیم.

عراقچی در پاسخ این سوال که در حین مذاکرات و آغاز مذاکرات و نشست کمیسیون برجام شاهد تحریم های جدید اروپا بودیم ما شاهد اقداماتی در نطنز بودیم و همچنین از سوی مقام های آمریکایی بارها طی روزهای گذشته شنیدیم که همه تحریم های آمریکا برداشته نخواهد شد، با این اوصاف آینده مذاکرات را به عنوان رئیس هیات مذاکره نماینده چگونه می بینید و آیا تغییراتی در سیاست های مذاکرات انجام خواهد شد یا خیر؟ گفت: در سیاست های مذاکراتی ما که تغییری صورت نگرفته و نخواهد گرفت. موضع ما کاملا روشن هست. ما البته یک دور مذاکره بیشتر نداشتیم در این دور هم امیدوار به جمع بندی هستیم. مواضع آمریکایی ها هر چه که باشد باید به آنچه که مطلوب جمهوری اسلامی ایران هست نهایتا نزیک بشوند.

وی اضافه نمود: اتحادیه اروپا هم همینطور. اقدامی که اتحادیه اروپا دیروز انجام داد در اضافه کردن نام تعدادی از افراد و نهادهای ایرانی که در بین آن ها قهرمانان ملی جمهوری اسلامی ایران سرداران عظیم ما هم حضور دارند یک اشتباه عظیم و یک کار واقعا بی ارزش بود از نظر من. اروپا اصلا در موضعی نیست که بخواهد به جهان درس اخلاق بدهد. در طول چند سال گذشته که تحریم های غیر قانونی آمریکا علیه ایران اعمال شد و خود اروپایی ها هم قبول داشتند که این تحریم ها غیر قانونی هست و خلاف حتی قطعنامه شورای امنیت است و قبول داشتند که مردم ایران خسارات دارند می بینند حقوق مردم ایران نقض شد در اثر این تحریم ها.

دسترسی به دارو دسترسی به خیلی از احتیاجهای اولیه برای مردم محدود شد و شاید از بین رفت و بسیاری شاید از این قضیه لطمه دیدند هیچ گاه اتحادیه اروپا نیامد حتی محکوم بکند چه برسد به اینکه بخواهد کسی را از مقام های آمریکایی یا از افراد آمریکایی که دست اندرکار این تحریم ها بودند بخواهد تحریم بکند.

عراقچی تاکید نمود: بنابر این ما اصلا از اروپا نمی پذیریم که بخواهد به ما درس اخلاق یا درس حقوق بشر بدهد. سابقه آن ها بسیار خراب هست در این زمینه، ما هم در اعتراض و در واکنش به این اقدامی که اروپایی ها دیروز انجام دادند وزارت امور خارجه گفتگوهای جامعی که بین ایران و اتحادیه اروپا جریان داشت و هر سال دو بار برگزار می شد را تعلیق کردیم. از آن مهمتر همکاری های بین ایران و اتحادیه اروپا در حوزه تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان که 3 حوزه بسیار مهم برای امنیت اروپا و منطقه است البته را به حالت تعلیق در آوردیم.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت اروپایی ها باید بدانند که با مردم ایران باید با زبان کرامت صحبت بنمایند. این موضعی هست که در جلسات دو جانبه و چند جانبه ای که در روزهای آینده خواهیم داشت، هم به آن ها صراحتا خواهیم گفت. اینطور نیست که بتوانند از موضع غیر منطقی با ما صحبت بنمایند و ما حتما اجازه نخواهیم داد که به این روش با ما بتواند مذاکره نمایند.

عراقچی درباره اظهارات آمریکایی ها که می گویند همه تحریم ها برداشته نخواهد شد نیز گفت: آمریکایی ها در موضعی هستند که از نظر ما قابل قبول نیست. امیدوار هستیم که این موضع خودشان را در جریان مذاکراتی که با اروپایی ها و بقیه اعضای 4 به اضافه یک خواهند داشت تصحیح نمایند. تا وقتی این موضع تصحیح نگردد طبیعی هست که توافقی هم صورت نخواهد گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مذاکرات سقف زمانی دارد یا همینطور ادامه پیدا خواهد نمود؟ گفت: مسلما تا وقتی که مذاکرات راستا صحیح خودش را طی کند ما در مذاکرات حاضر خواهیم شد. ما اینجا نیامده ایم که وقت تلف کنیم. اگر مذاکره در آن راستای که ما می خواهیم جلو برود و ما بتوانیم سریع تر به فهرست تحریم هایی که آمریکا باید بردارد برسیم خوب طبیعی است که مذاکره ادامه پیدا می نماید. اما اگر ببینیم همچین اراده و نیتی وجود ندارد خوب طبیعتا مذاکره ادامه پیدا نخواهد نمود. مذاکره قطعا محدود خواهد بود و تا زمانی که منافع ما در آن تامین بگردد ما در آن حضور خواهیم داشت و حاضر به بازی های مذاکراتی نخواهیم شد.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "عراقچی: دست ما در مذاکره پُر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: دست ما در مذاکره پُر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید