طرح جدید دولت انتقالی صلح افغانستان؛ مخالفت دولت و سکوت طالبان

به گزارش گردشگران شاد، همزمان با ادامه حملات گروه طالبان علیه نیروهای امنیتی و غیرنظامیان، زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان ضمن تاکید بر تسریع فرایند صلح، از در میان گذاشتن گزینه های مختلف با حکومت و رهبران سیاسی اطلاع داد.

طرح جدید دولت انتقالی صلح افغانستان؛ مخالفت دولت و سکوت طالبان

به گزارش گردشگران شاد به نقل از یورونیوز، مقام های محلی در قندوز روز پنجشنبه بیان کردند که در نتیجه حمله گروه طالبان به یک پاسگاه نیروهای امنیتی در روستای تلوکه شهر قندوز، 13 سرباز ارتش افغانستان کشته و 4 تن دیگر زخمی شدند. همچنین در ادامه حمله های هدفمند در ولایت ننگرهار، بامداد روز پنجشنبه یک پزشک زن بر اثر انفجار بمب جا سازی شده در یک وسیله نقلیه جان باخت.

در همین حال، زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان که سفری سه روزه به کابل داشته در تشریح دستاورهای این سفر با انتشار سلسله توییتی بیان کرد که در جریان ملاقات با تمامی گروه ها بر لزوم دیپلماسی و جلب حمایت بین المللی گسترده تر به منظور یاری به افغان ها برای پیشرفت سریعتر در فرایند صلح تاکید نموده است.

او همچنین توضیح داد که کابل و طالبان باید راهی برای حل و فصل سیاسی و آتش بس دائمی و جامع پیدا نمایند. خلیلزاد همچنین اشاره نمود که در کابل، در خصوص گزینه ها و راهکار های مختلف برای پیشبرد این فرایند بحث نموده است. نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در سرانجام این سلسله توییت، خاطرنشان نموده که حرف های دلگرم نماینده ای از طرف های مختلف مورد مذاکره شنیده؛ سخنانی که به تعبیر او نشان دهنده وجود حمایت گسترده از لزوم حرکت سریعتر برای تحقق صلح عادلانه و پایداری است که افغان ها خواهان و شایسته آن هستند.

البته خبرگزاری افق در کوشش برای رمزگشایی از راهکارهای مختلف مطرح شده از سوی خلیلزاد، مدعی شده که او در سفر اخیرش به کابل نقشه راه ایجاد یک حکومت انتقالی با عنوان دولت انتقالی صلح افغانستان را ارائه نموده است.

اما امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان این طرح را شایعه خوانده و بر اصالت قانون اساسی و نظام جمهوری تأکید نموده است. محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان نیز پیشتر با تشکیل هرگونه دولت موقت در این کشور که مبتنی بر رای مردم نباشد، مخالفت نموده بود.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان نیز روز پنجشنبه بیان کرد که بهترین مکانیزم صلح پایدار، مشارکت عادلانه همه جانبه از جمله گروه طالبان در نظام افغانستان و برگزاری انتخابات است. او تاکید نمود که هیچ کس نظام تحمیلی خارج از انتخابات عمومی را قبول نخواهد کرد.

اما مخالفت صریح دانش با نظام تحمیلی خارج از انتخابات عمومی، برآورد ها را در خصوص ارائه طرح دولت انتقالی از سوی خلیلزاد قوت بخشید. البته حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان نیز روز چهارشنبه تایید نموده بود که دربارۀ جایگزین های مختلف مشغول بحث ها هستیم. محب در عین حال گفته بود که موضوع مهم این است که طالبان نه به صلح بلکه به جنگ مصمم است.

گروه طالبان هنوز به گزینه احتمالی دولت انتقالی صلح افغانستان واکنشی نشان نداده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طرح جدید دولت انتقالی صلح افغانستان؛ مخالفت دولت و سکوت طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جدید دولت انتقالی صلح افغانستان؛ مخالفت دولت و سکوت طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید