دونالد ترامپ یا جو بایدن؛ چه کسی برنده می گردد؟

به گزارش گردشگران شاد، نتایج تازه ترین نظرسنجی ها در آمریکا نشان می دهد که عملکرد بد در نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا و بی اعتمادی رای دهندگان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را از جو بایدن رقیب دموکراتش عقب انداخته است.

دونالد ترامپ یا جو بایدن؛ چه کسی برنده می گردد؟

به گزارش گردشگران شاد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که کمتر از سه هفته به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است برای راهیابی مجدد به کاخ سفید به کسب آرای الکترال اغلب ایالت های سرنوشت ساز احتیاج دارد.

برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به جای آرای عمومی کسب بیشتریت (270 رای) در کالج الکترال مشخص می نماید. هشت ایالت آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه سوتا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین در این دوره از انتخابات ایالت های سرنوشت ساز هستند. کل آرای الکترال هر کدام از این ایالت ها به نامزدی تعلق می گیرد که بیشترین آراء را در آن ایالت کسب نموده باشد.

به این ترتیب هرچند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی های ملی با اختلافی حدودا 10 درصدی از دونالد ترامپ پیش است، اما نامزد جمهوریخواستار با پیروزی در بیشتر این ایالت ها می تواند مانند چهار سال پیش شگفتی آفرین گردد.

پیش بینی نتیحه انتخابات بسیار سخت است

علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با گردشگران شاد با اشاره به اینکه پیش بینی انتخابات آمریکا در فاصله سه هفته تا موعد برگزاری بسیار سخت است، گفت: بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند، انتخابات 2020 مهم ترین انتخابات نیم قرن اخیر در تاریخ سیاسی این کشور است، زیرا که تا به امروز سابقه نداشته است چنین دو قطبی شدیدی بین نامزد ها و هواداران آن های ایجاد گردد، بر همین اساس رقابت بسیار شدید است، این احتمال وجود دارد درصورتی که ترامپ رقابت را ببازد، از تحویل دادن قدرت اجتناب کند و آمریکا را وارد یک بحران سیاسی جدی کند، این مسئله ای است که خود او بار ها آن را مطرح نموده است.

وی اضافه نمود: ترامپ دائما این روز می گوید که امکان تقلب وجود دارد و او قطعا برنده است و اگر او پیروز نگردد، قطعا تقلب شده، چنین ادبیاتی در صورتی که او دوباره به کاخ سفید راه پیدا نکند، بسیار خطرناک خواهد بود. از سویی ترامپ در خصوص رای گیری پستی نیز بسیار مقاومت کرد، در صورتی که چنین روشی در آمریکا طی گذشته بسیار متداول بوده، زیرا به دلیل بُعد مسافتی که وجود داشته، از رای گیری پستی استفاده می شده، برای همین نیز ترامپ نتوانست جلوی این کار را بگیرد، همچنین اگر او رقابت را واگذار کند، ممکن است شکایت نموده و ادعای تقلب را مطرح کند، اما چنین موضوعی دارای استدلال حقوقی نیست و دادگاه عالی آمریکا آن را رد خواهد نمود.

بیگدلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر همه نظرسنجی ها حاکی از فزونی بایدن دارد، گفت: در این نظرسنجی ها بایدن 52 درصد در مقابل 44 درصد پیش از ترامپ پیش است، این در حالی است که آنالیزی که خود بنده هم در 8 ایالت سرنوشت ساز آمریکا انجام داده ام، باز هم بایدن برتر بوده است، ایالت هایی نظیر فلوریدا، میشیگان، نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و ویرجینا، مناطقی هستند که در انتخاب رئیس جمهور آمریکا بسیار مهم هستند و هر فردی که بتواند در تعداد بیشتری از این ایالت های به فزونی برسد، قطعا به کاخ سفید راه خواهد یافت.

این کارشناس با تاکید بر اینکه برای مردم آمریکا مسائل داخلی این کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است، بیان داشت: اینکه ترامپ در سیاست خارجی خود چه کاری را انجام داده، به واقع برای بیشتر آمریکایی ها اهمیتی ندارد، در حال حاضر مسائل مالی، نرخ بیکاری و مباحث مرتبط با سلامتی و بیمه های درمانی و همچنین نحوه مواجهه دولت با ویروس کرونا بسیار مورد توجه رای دهندگان آمریکایی است، در این رابطه برای جمهوری خواستار مسائل مالی در اولویت اول واقع شده است و اینکه ترامپ چه عملکردی در سیاست خارجی داشته، زیاد موضوعیت ندارد.

بیشتر بخوانید:

جمهوری خواستار بر لبه پرتگاه؟

آمریکا در آستانه یک جنگ تمام عیار

شرایط بایدن با شرایط کلینتون در سال 2016 قابل مقایسه نیست

وی افزود: اما در خصوص دموکرات ها، تا حدودی مسئله سیاست خارجی اهمیت دارد، در این حزب طی این سال ها به دلیل گرایش های چپ گرایانه ای که پدید آمده، مسائل نژاد و همچنین برابری نژادی و توجه به اقلیت ها نیز بسیار مورد توجه است، برای همین نیز است که یک زن رنگین پوست به نام کامالا هریس به عنوان معاون بایدن انتخاب می گردد، در حال حاضر نیز دموکرات ها بر روی عملکرد چهارساله ترامپ زوم نموده اند، به خصوص نحوه مدیریت ترامپ در اعتراضات نژادی بر سر قتل جرج فلوید و همچنین در خصوص ویروس کرونا، حال باید دید اگر دو مناظره به جامانده بایدن و ترامپ برگزار گردد، آن ها آیا می توانند یکدیگر را به چالش بکشند، با بار دیگر با یکدیگر تنها جدلی بی فایده خواهند کرد.

بیگدلی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط بایدن با شرایط کلینتون در سال 2016 قابل مقایسه نیست، ادامه داد: آن موقع ترامپ حمایت های زیادی را در پشت سر خود داشت، اما الان شرایط فرق می نماید، تا قبل از کرونا بسیاری از نظرسنجی ها حاکی از آن بود که ترامپ شانس اصلی خواهد بود، اما این ویروس از آن موقعی که همه گیری اش شروع شده، بسیاری از معادلات را بر هم زده و با توجه به اینکه ترامپ و هوادارانش نیز زیاد این بیماری را جدی نمی گیرند، بسیاری از آمریکایی ها وحشت دارند، اگر ترامپ دوباره انتخاب گردد، کرونا شرایط وخیم تری را در آمریکا پدید آورد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا یادآور شد: حمایت بعضی از جمهوری خواستار برجسته از بایدن نیز خود مسئله بسیار مهمی است که تا به امروز سابقه نداشته، هرچند که این موضوع برای هواداران ترامپ اهمیتی ندارد، ولی نشان دهنده وجود شکاف در حزب جمهوری خواه است، از سوی دیگر به دلیل حواشی بسیاری که این انتخابات داشته، به نظر می رسد، انتخابات سوم نوامبر متفاوت تر از دوره های گذشته باشد و جدل و دعوا در آن چالش های بسیار زیادی را برای آمریکایی ها به وجود آورد.

منبع: فرارو

به "دونالد ترامپ یا جو بایدن؛ چه کسی برنده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دونالد ترامپ یا جو بایدن؛ چه کسی برنده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید