مایکروسافت به حوزه لباس هوشمند وارد می گردد؟

به گزارش گردشگران شاد، زومیت نوشت: تحلیلگران بازار گفته اند در چند سال اخیر، قرار است تغییراتی مهم در حوزه لباس های هوشمند اعمال گردد و شرکت های بزرگ بیشتری به این حوزه وارد شوند تا این بازار با سرعتی بیشتر به سمت بالغ شدن پیش رود. مطالعات اخیر نشان می دهند مراحل مربوط به تحقیق وتوسعه در بازار لباس های هوشمند با سرعت سریعی پیگیری می گردد و شرکت های متعددی به این بازار رغبت نشان می دهند. درواقع صنعت پارچه هوشمند یکی از صنایعی است که شرکت های زیادی به فعالیت در آن به طور جدید فکر می نمایند و قصد دارند با ثبت پتنت برای محصولات آینده، خودشان را کم کم برای آن آماده نمایند.

مایکروسافت به حوزه لباس هوشمند وارد می گردد؟

پتنت جدید مایکروسافت نشان می دهد احتمالا این شرکت میخواهد به زودی به فراوری پارچه هوشمند روی بیاورد. عوامل گفته شده دست به دست هم می دهند تا در چند سال آینده، شاهد گسترده ترشدن میزان فعالیت شرکت های مختلف در بازار لباس های هوشمند باشیم. شرکت های بزرگی که تاکنون به صورت اولیه به حوزه پارچه هوشمند وارد شده اند، شرکت های شناخته شده ای چون گوگل و اپل و سامسونگ هستند. شرکت های یادشده هم اکنون مراحل اولیه و پایه ای برای ورود جدی به حوزه ساخت پارچه هوشمند را طی می نمایند.

در سال 2017، رسانه Patently Mobile در گزارشی مدعی شد گوگل روی نوعی لباس تعاملی کار می نماید تا در آینده آن را دردسترس علاقه مندان قرار دهد. رسانه ذکرشده گفته بود گوگل همراه با شرکت Levi Straus در پروژه ویژه ای با نام Project Jacquard مشغول کار روی نوعی ژاکت جین آینده نگرانه هوشمند است که امکان برقرای تعامل با آن وجود دارد.

همچنین ماه گذشته، رسانه ورج در گزارشی مدعی شد Project Jacquard گوگل هم اکنون ازطریق وب سایت رسمی شرکت همکارش، Levi Strauss، با قیمتی بین 198 تا 248 دلار دردسترس قرار گرفته است. در آن گزارش، آمده بود گوگل با همکاری Yves Saint Laurent روی کوله پشتی هوشمندی با قیمت 880 دلار نیز کار نموده است. مطالبی که به آن اشاره شد، نشان می دهند گوگل درمقایسه با رقبایش، به شکل جدی تری در بازار پارچه هوشمند وارد شده است؛ موضوعی که می تواند در آینده برای این شرکت بسیار مفید باشد و آن را چند قدم از رقبایش جلو بیندازد.

در سال 2018، رسانه Patently Apple گزارشی جدید منتشر کرد و مدعی شد اپل روی نوعی پارچه هوشمند ویژه کار می نماید و میخواهد در آینده از آن در محصولاتی نظیر ریموت اپل TV، لباس هوشمند، مک بوک و... استفاده کند. گفته می گردد اپل میخواهد از پارچه هوشمند حتی در بند ساعت های هوشمند خانواده اپل واچ نیز بهره ببرد. درضمن، گزارش های دیگری به احتمال استفاده از پارچه هوشمند در کیبورد محصولات بعدی اپل اشاره نموده اند.

همان طورکه گفتیم، سامسونگ نیز فعالیت هایی درزمینه ثبت پتنت برای پارچه هوشمند نموده است. اخبار جدید نشان می دهند مایکروسافت نیز میخواهد به گوگل و اپل و سامسونگ ملحق گردد و به فراوری پارچه هوشمند برای لباس های هوشمند روی آورد. مایکروسافت نسخه اولیه پتنت زیر را در سال 2015 با جزئیاتی بسیار کم ثبت کرد؛ اما حال که توجه به بازار لباس هوشمند روزبه روز بیشتر می گردد، ظاهرا این شرکت نیز تصمیم گرفته است به طور جدی تری روی استراتژی هایش برای ورود به این حوزه فکر کند.

پتنت جدید متعلق به مایکروسافت که ماه گذشته دفتر ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالات متحده (USPTO) منتشرش نموده است، نشان می دهد ردموندی ها در پی استفاده از فناوری خاصی برای ساخت پارچه هوشمند هستند. در پتنت یادشده، به جزئیات فناوری مایکروسافت اشاره های مختصر شده است. در وب سایت رسمی دفتر ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالات متحده، شماره انحصاری این پتنت 20190327832 است.

در پتنت جدید مایکروسافت که از آن با نام الیافی که به صورت برقی کار می نماید یاد شده است، ضمن ارائه تصاویری خاص، به نحوه توزیع الیاف الکترونیکی در بین الیاف غیرالکترونیکی اشاره می گردد. درواقع، مایکروسافت در پتنت جدیدش تکه ای لباس را به تصویر کشیده است که فناوری های مدرن کامپیوتری در آن قرار داده شده اند. پتنت بالا در نگاه اول به تی شرتی هوشمند اشاره می نماید که از مزیت های پارچه هوشمند بهره می ببرد؛ اما این پتنت فقط به لباس هوشمند محدود نیست و در بعضی وسایل دیگر نیز کاربرد دارد که در سطح خارجی آن ها پوششی از پارچه استفاده شده است

پارچه هوشمند در بسیاری از صنعت های فعال امروزی نظیر ورزش و تناسب اندام کاربرد خواهد داشت و مزیت های مهمی به دنبال خواهد آورد. از بین دیگر صنایعی که پارچه هوشمند در آن ها کاربرد زیادی دارد، می توان به پزشکی و سلامت، خودرو و حمل ونقل، خانه و معماری، حفاظت و ایمنی (حتی در زمینه های نظامی) و مد و سرگرمی اشاره نمود.

خبر ساخت تی شرت هوشمند مایکروسافت می تواند عده زیادی از هواداران را خشنود کند و قطعا بسیاری از مردم برای خرید آن تمایل خواهند داشت. بااین حال نباید فراموش کنید شایغات درباره ساخت لباس هوشمند ردموندی ها فقط به پتنت نشان داده شده محدود است و این شرکت تاکنون تصمیم نگرفته به صورت جدی دراین زمینه فعالیت کند. درحال حاضر، از ساخت لباس هوشمند مایکروسافت مطمئن نیستیم؛ بنابراین، نمی توانیم زمان خاصی نیز برای رونمایی آن تخمین بزنیم.

2121

منبع: خبرآنلاین

به "مایکروسافت به حوزه لباس هوشمند وارد می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروسافت به حوزه لباس هوشمند وارد می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید