پختن 500 هزار صدف زنده در نیوزیلند بر اثر گرمای زیاد

به گزارش گردشگران شاد، صدها هزار صدف زنده در یک منطقه ساحلی در جزیره شمالی نیوزیلند به دلیل گرمای زیاد پخته و تلف شده اند. بوی تند و زننده ناشی از لاشه آن ها در طول ساحل به مشام می رسد. کارشناسان در این باره هشدار می دهند که با تسریع اثرات بحران اقلیمی، شرایط برای این جانداران شدیدتر و ویران کننده تر است.

پختن 500 هزار صدف زنده در نیوزیلند بر اثر گرمای زیاد

به گزارش گردشگران شاد به نقل از ایسنا، دکتر اندرو جفز، دانشمند دریایی از دانشگاه اوکلند در این باره اظهار داشته که این مرگ دسته جمعی صدف ها در منطقه نورثلند نیوزیلند به دلیل یک دوره هوای گرم استثنایی همراه با جزر و مد کم در میانه روز که صدف ها را در معرض خطر قرار داده بود، اتفاق افتاده است.

به گفته این دانشمند علوم محیط زیست دریایی، به زودی حیات دریایی تحت تأثیر تغییرات اقلیمی قرار می گیرد و اقدامات زیادی (به جز مواردی مانند ایجاد سایه بان برای صدف ها که در واقع غیرعملی است) برای محافظت از این صدف های آسیب پذیر قابل اجرا نبوده است.

منطقه نورثلند در شرایط خشکسالی قرار داشته و بسیاری از بخش های این منطقه در اتفاقی بی سابقه بیش از 40 روز است که شاهد بارندگی نبوده اند. تأثیرات این خشکسالی شدید بوده و گونه ای از پرندگان موسوم به پرندگان کیوی در جست وجوی آب هلاک شده و تانکرهای آب شیرین نیز به سرعت برای پر کردن مخازن آب باران به جوامع دورافتاده این منطقه اعزام می شوند.

در این شرایطِ خشکسالی و در زمانی از روز که نور خورشید در شدیدترین میزان خود واقع شده است، هزاران کفه صدف در معرض نور شدید خورشید پخته شده و از بین رفتند.

به گفته دانشمندان حدود یک دهه است که صدف ها تحت شرایط تغییرات اقلیمی آسیب می بینند اما اکنون با تشدید بحران های اقلیمی، شرایط برای این جانداران شدیدتر و ویران نماینده تر شده است. امروزه این تغییرات و بحران ها بر تمامی کلونی های جانداران دریایی و آبزیان تاثیر منفی دارد.

این مناطق جزر و مدی در حال حاضر نیز با توجه به شرایط شدید جوی مکانی بسیار نامناسب برای زندگی هستند، به طوری که در طول تابستان از تابش آفتاب بسیار گرمی برخوردار هستند و این امر شرایط آن ها را وخیم تر می نماید و باعث می گردد تنها جانداران و گیاهان بسیار مقاوم در آن ها دوام بیاورند.

ساکنان محلی نورثلند در پی مرگ دسته جمعی این صدف ها از بوی تند و زننده ناشی از لاشه آن ها خبر داده اند. با وجود آن که مرغ های دریایی و دیگر موجودات دریایی بسیاری از این صدف ها را از محل پاکسازی نموده اند، هنوز لاشه صدها صدف دیگر در این منطقه باقی مانده است که بوی زننده ای را در محیط متساعد می نمایند. طبق برآوردها حدود 500 هزار لاشه صدف در این منطقه مشاهده می گردد.

مقامات نیوزیلند که در حال اجرا تحقیقات لازم در ارتباط با این پدیده ناخوشایند زیست محیطی هستند از مردم خواسته اند که صدف های آسیب دیده را جمع آوری ننموده و از خوردن آن ها خودداری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "پختن 500 هزار صدف زنده در نیوزیلند بر اثر گرمای زیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پختن 500 هزار صدف زنده در نیوزیلند بر اثر گرمای زیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید