برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات مالی کرونا

به گزارش گردشگران شاد، رئیس کل بانک مرکزی نوشت: علاوه بر 23 هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران، بانک ها به یاری بانک مرکزی، 52 هزار میلیارد تومان به بنگاه ها و مشاغل آسیب دیده نیز با همان نرخ 12 درصد وام می دهند.

برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات مالی کرونا

به گزارش گروه مالی گردشگران شاد، عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرامی خود با عنوان برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات مالی گسترش ویروس کرونا، نوشت:

نکاتی را در مورد برنامه های حمایتی نظام بانکی، برای کنترل اثرات مالی گسترش ویروس کرونا، لازم می دانم بیان کنم:

منتهای خواسته و آرزوی دولت و بانک مرکزی، ارائه یاری های بیشتر، در سطح وسیع تر و بلاعوض است، ولیکن همانگونه که مردم شریف می دانند، تحریم های ناجوانمردانه امریکا به همراه کاهش قیمت نفت، هزینه های مقابله با ویروس کرونا و آثار درآمدی آن، امکانات داخل و خارج از بودجه دولت را بشدت در تنگنا قرار داده است.

با این حال، برای یاری به برطرف احتیاج های اولیه بخش بزرگی از مردم که دچار آسیب شده اند، سیستم بانکی می بایست به سرعت تسهیلاتی به اقشار یارانه بگیر اختصاص می داد. لذا، 4میلیون خانوار کم درآمد بین 1 تا 2 میلیون تومان وام قرض الحسنه 4درصد دریافت خواهند کرد و مابه التفاوت آن تا 12 درصد را دولت می پردازد.

به علاوه بیش از 23 میلیون خانوار یارانه بگیر نیز، وام خرید با نرخ 12 درصد دریافت می نمایند. نرخ 12 درصدی کارمزد این وام ها، تنها با یاری بانک مرکزی و تعدیل نرخ های ذخیره قانونی میسر شده و کاهش بیش از این در نرخ کارمزد، با توجه به سایر تکالیف بانک ها، امکان نداشت.

علاوه بر 23 هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران، بانک ها به یاری بانک مرکزی، 52 هزار میلیارد تومان (از کل 75 هزار میلیارد تومان) به بنگاه ها و مشاغل آسیب دیده نیز با همان نرخ 12 درصد وام می دهند. با توجه به تعویق سه ماهه اقساط، و مطالبات جاری بانک ها و مسائل ترازنامه ای آنها، این کوشش بسیار درخور توجه است.

این اقدامات همزمان، به دنبال پایدار کردن و حفظ زنجیره فراوری و عرضه و تقویت قدرت خرید اقشار آسیب دیده اقتصاد است. بانک مرکزی، تمامی کوشش خود را نموده و خواهد نمود تا اقتصاد کشور با کمترین آسیب از این گذرگاه عبور کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات مالی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های حمایتی نظام بانکی برای کنترل اثرات مالی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید