بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می نماید

به گزارش گردشگران شاد، استفاده از هوش مصنوعی باعث شده دقت این بینی الکترونیک 200 برابر بیشتر از بینی عادی یک سگ باشد. این بینی مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه های مختلف خواهد داشت.

بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می نماید

محققان دانشگاه ام آی تی پیروز به طراحی یک بینی الکترونیک شده اند که از فناوری هوش مصنوعی به منظور تقلید از توانایی چشایی سگ و شناسایی افراد سرطانی بهره می گیرد.

به گزارش نیواطلس، دانشمندان با الهام از حس بویایی باورنکردنی سگ ها، درحال فراوری و عرضه انواع مختلفی از بینی های الکترونیکی هستند که برای شناسایی انواع سرطان، گاز های اعصاب یا حتی مواد منفجره قابل استفاده خواهند بود.

در تازه ترین اقدام از این دست، پژوهشگران درصدد طراحی بینی الکترونیکی برآمده اند که قادر به تقلید از توانایی سگ در جهت درک و تفسیر رایحه های مختلف است. تکمیل طراحی این بینی الکترونیک چند سال به طول انجامیده است.

حسگر های طراحی شده برای این بینی الکترونیک قادر به شناسایی مولکول های مختلف در هوا هستند و استفاده از هوش مصنوعی باعث شده دقت این بینی الکترونیک 200 برابر بیشتر از بینی عادی یک سگ باشد. این بینی مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه های مختلف خواهد داشت.

برای ایجاد توانایی تشخیص انواع سرطان توسط این بینی الکترونیک، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای آشنا ساختن آن با بیش از 50 نوع نمونه ادرار گرفته شده از افراد مبتلا به سرطان پروستات استفاده شد. بینی یادشده با تحلیل تفاوت های مولکولی و شباهت های شرایط هوای اطراف این نمونه ها توانست الگویی برای تشخیص سرطان پروستات به همین شیوه ابداع کند.

حسگر های این بینی الکترونیک بسیاری از محدودیت های سگ ها برای شناسایی مواد مختلف بر مبنای استفاده از حس چشایی را ندارند و می توان از الگوریتم های هوش مصنوعی متفاوت برای یاری به شناسایی مواد مختلف به وسیله آن استفاده کرد.

دقت این سیستم برای شناسایی سرطان پروستات درحال حاضر 70 درصد است که می توان این دقت را در آینده افزایش داد و این فناوری را به گوشی های هوشمند نیز اضافه نمود.

منبع: فرادید

به "بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید