در استان های شمالی با بحران کم آبی مواجهیم

به گزارش گردشگران شاد، تهران (پانا) - رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هشدار داد هم اکنون بحران کم آبی در سطح استان های شمالی ایجاد شده و در این میان شرایط سردهنه های کشاورزی در کل این استان ها یک خطر بسیار جدی است که بر اثر سیلاب تخریب شده اند.

در استان های شمالی با بحران کم آبی مواجهیم

به گزارش ایرنا، اسماعیل نجار، در رضوانشهر ضمن قدردانی از تلاش های فرماندار شهرستان اضافه نمود: اگر این سردهنه های کشاورزی در اسرع وقت ترمیم و بازسازی نشوند، مشکل بزرگی در پیش رو خواهیم داشت.

نجار با بیان این مطلب که در سال گذشته مبلغ 200 میلیارد تومان برای همین منظور در اختیار استان های شمالی قرار گرفت، گفت: سهم استان گیلان در خصوص مدیریت بستر رودخانه ها از این میزان 45 میلیارد تومان بود که با توجه به بروز خشکسالی امسال این رقم باید افزایش چشمگیری یابد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به برگزاری جلسه و نشست در ستاد مدیریت بحران استان در استانداری گیلان گفت: این نشست بسیار حائز اهمیت بود و پیرو آن بازدیدهای میدانی از اراضی کشاورزی داشتیم که پس از جمع بندی در حضور وزرای کشور، نیرو و روسای سازمان برنامه و بودجه و سازمان هواشناسی، تصمیم نهایی برای این امر گرفته خواهد شد.

وی بیان کرد: بحران کم آبی در سطح استان های شمالی نمود دارد و طی این بازدیدها این بحران در سطح شالیزارهای شهرستان هایی چون رضوانشهر بسیار جدی تر است که با تلاش و مدیریت خوب فرماندار این منطقه، کارهای بسیار خوبی تا این لحظه اجرا شده است.

دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و عملیات فرماندهی پاسخ به بحران با اشاره به تداوم آموزش در زمینه مدیریت بحران گفت: در سال گذشته در این رابطه در سطح حدود 28 استان اقدام شد و با ساخت فلیم کوتاه در این زمینه قصد داریم این شیوه آگاه سازی را در سطح مردم نیز گسترش دهیم.

فرماندار رضوانشهر نیز گفت: هم اکنون سردهنه امیربند پونل بر روی رودخانه شفارود با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و 500 میلیون تومان بصورت استاندارد در حال ساخت است که برای شالیزارهای این شهرستان و اراضی کشاورزی بندر انزلی بسیار حائز اهمیت است.

محمود قاسمی اضافه نمود: 80 درصد از زمین های کشاورزی تحت کشت برنج این شهرستان از طریق نهرهای سنتی آبدهی می شوند که امسال بر اثر کم آبی با 60 درصد کاهش آب رودخانه مواجهیم.

وی بیان نمود: هم اکنون در سطح حدود سه هزار هکتار از شالیزارهای رضوانشهر و پره سر شاهد تنش آبی هستیم که این میزان معادل 30 درصد از اراضی کشاورزی در سطح 36 روستا است.

فرماندار رضوانشهر با بیان این مطلب که 12 درصد از اراضی کشاورزی ما هنوز شخم نخورده اند، اضافه نمود: شخم اول زمین های کشاورزی که معمولا در فصل زمستان انجام می شود، بدلیل نبود آب تا کنون در وسعت بیش از یک هزار و 200 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان انجام نشده است.

وی بیان نمود: تا کنون کشاورزان مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر تنها 5 درصد از شالیزارهایشان را نشاء کرده اند.

وی گفت: در سطح رضوانشهر و پره سر 88 حلقه چاه وجود دارد که از این میزان 15 حلقه نیاز به تعمیر و تجهیز داشته و آمار سردهنه های این مناطق نیز 58 مورد می باشد که از این تعداد 44 مورد سنتی و 14 سردهنه بتنی است.

شهرستان رضوانشهر با حدود 80 هزار نفر جمعیت و 2 بخش بنام های مرکزی و پره سر در 70 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است که دارای بیش از 10 هزار هکتار شالیزار است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "در استان های شمالی با بحران کم آبی مواجهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در استان های شمالی با بحران کم آبی مواجهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید