سگ ها، آلودگی کرونا را تشخیص می دهند

به گزارش گردشگران شاد، محققان امیدوارند که این روش تشخیصی بتواند در مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، مکان های ورزشی و دیگر تجمعات گسترده مورد استفاده قرار گیرد و در کنار تست های آزمایشگاهی، در آینده از شیوع بیماری کووید 19 جلوگیری کند.

سگ ها، آلودگی کرونا را تشخیص می دهند

سگ ها می توانند بوی خاص ناشی از تغییرات متابولیکی را که در بیماران رخ می دهد تشخیص دهند

قدرت و دقت گیرنده های بویایی سگ ها ده هزار برابر انسان است. این امر به سگ های آموزش دیده این امکان را می دهد که بیماری هایی مانند سرطان، مالاریا یا عفونت های ویروسی را تشخیص دهند. اکنون به گفته محققان آلمانی، سگ های آموزش دیده با بو کشیدن، قادر به تشخیص عفونت های ناشی از ویروس کرونا هستند.

بر اساس یک تحقیق جدید که در بیمارستان دامپزشکی شهر هانوفر آلمان اجرا شده، سگ ها در صورتی که تحت آموزش صحیح قرار گیرند، در 94 درصد موارد قادر به تشخیص نمونه های بزاق آلوده به ویروس کرونا هستند.

محققان امیدوارند که این روش تشخیصی بتواند در مکان های عمومی مانند فرودگاه ها، مکان های ورزشی و دیگر تجمعات گسترده مورد استفاده قرار گیرد و در کنار تست های آزمایشگاهی، در آینده از شیوع بیماری کووید 19 جلوگیری کند.

برای انجام این مطالعه، محققان هشت سگ از نیرو های مسلح آلمان را به مدت یک هفته آموزش دادند. این سگ ها نمونه های بزاق یک هزار فرد سالم یا آلوده به ویروس کرونا را بو کشیدند. سپس نمونه های آلوده به طور تصادفی توزیع شدند. نه صاحبان سگ ها و نه محققان نمی دانستند کدام نمونه آلوده است.

مارن فون کوئکریتز-بلیکوند، استاد دانشگاه که روی این پروژه تحقیق می نماید، می گوید که سگ ها به این دلیل قادر به انجام این کار هستند که فرایند های متابولیکی فرد آلوده کاملا تغییر می نماید. به گفته این محقق، سگ ها می توانند بوی خاص ناشی از تغییرات متابولیکی را که در بیماران رخ می دهد تشخیص دهند.

فون کوئکریتز ضمن اشاره به این که تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است می گوید: در مرحله بعد سگ ها آموزش داده می شوند تا تفاوت نمونه های مبتلا به کووید 19 را از سایر بیماری ها مانند آنفلوآنزا تشخیص دهند. طبق یافته های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، گرچه احتمال ابتلای سگ ها به ویروس کرونا وجود دارد، اما هیچ مدرکی دال بر این که حیوانات نقش مهمی در گسترش این ویروس دارند، وجود ندارد.

این تحقیق روز 23 ژوئیه در مجله بی ام سی بیماری های عفونی منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "سگ ها، آلودگی کرونا را تشخیص می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ ها، آلودگی کرونا را تشخیص می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید