گزارش، زمزمه احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان؛ مخالفان و موافقان چه می گویند؟

به گزارش گردشگران شاد، بعضی کارشناسان براین باورند تشکیل دولت موقت در افغانستان می تواند حتی در شرایط کنونی با ایجاد ساختار جدید، زمینه نشست میان مخالفان و موافقان دولت برای صلح را فراهم کند و در عین حال با منافع آمریکا در تضاد نباشد.

گزارش، زمزمه احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان؛ مخالفان و موافقان چه می گویند؟

به گزارش دفتر منطقه ای گردشگران شاد، در حالی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و در جریان مذاکرات صلح بعضی چهره ها و کارشناسان سیاسی این کشور موضوع تشکیل دولت موقت را مطرح می کردند اما پس از انتخابات نیز ایجاد چنین دولتی نیز در حال زمزمه شدن است.

کارشناسان بر این باورند که با تشکیل دولت موقت در افغانستان رسیدن به صلح زمینه بیشتری می یابد و از این طریق ثبات سریع تر در این کشور نهادینه خواهد شد.

از سوی دیگر، بعضی معتقدند که طرح دولت موقت نه تنها مسئله ای را حل نمی کند، بلکه منجر به آتش افروزی و جنگ داخلی و از بین رفتن زمینه های حداقلی صلح نیز می گردد.

مخالفان طرح تشکیل دولت موقت تأکید می نمایند که این موضوع از سوی کشورهایی در افغانستان حمایت می گردد که منافعشان از این طریق تأمین می گردد.

با این حال پیش از این نیز چهرها و رهبران سیاسی افغانستان خواهان تشکیل دولت موقت پس از دوره کاری حکومت وحدت ملی شده بودند و در حال حاضر انتخابات ریاست جمهوری را در روند سیاسی این کشور ناکارآمد توصیف می نمایند.

حنیف اتمر که پیش از شروع انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نوعی از رقابت ها کناره گیری نموده بود، چندی قبل در صحبت هایی بحث برانگیز اعلام نمود که بر اساس قانون اساسی افغانستان، حکومت وحدت ملی پس از خاتمه دوره کاری خود تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باید قدرت را به دولت موقت واگذار کند.

در این باره نیز شهاب حکیمی سخنگوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیش از برگزاری انتخابات مسئله روی کار آمدن دولت موقت را عنوان کرد.

وی توضیح داد: برای تسهیل در زمینه سازی مذاکرات مستقیم طالبان و سیاستمداران حکومت افغانستان، باید دولت موقت ایجاد گردد و رئیس این دولت نیز باید با تأیید دولت وقت، احزاب و چهره های سیاسی و طالبان انتخاب گردد.

نظرات مختلف در مواجهه با موضوع تشکیل دولت موقت بیان می گردد از جمله اینکه بعضی برقراری دولت موقت را راه چاره سیاسی قابل اتکا می دانند.

زیرا طالبان در 17 سال اخیر با دولت افغانستان جنگیده و علاقه ای به تقسیم قدرت با دشمن خود ندارد. حکومت وحدت ملی نیز از زمان تشکیل آن در سال 2014 بارها قانون اساسی این کشور را نقض نموده است؛ انتخابات پارلمانی در اکتبر 2018 نشان داد که کابل به دلیل سوء مدیریت، کمبود بودجه و ناامنی های گسترده در سراسر این کشور قادر به برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه نیست.

با این وجود هنوز هم احتمال ایجاد دولت موقت در افغانستان به قوت خود باقی است و انتظار می رود در صورت بوجود آمدن بحران احتمالی انتخابات و بروز کشمکش برسر آرا و انتخاب رئیس جمهور آینده افغانستان این موضوع روی دست قرار گیرد.

بعضی دیگر از کارشناسان بر این باورند که احتمال تشکیل دولت موقت در ساختار افغانستان با ازسرگیری روند مذاکرات میان گروه طالبان و آمریکا قوت خواهد گرفت.

برهمین اساس ستانه گل شیرزاد؛ کارشناس مسائل سیاسی به جمهور گفته که اگر گروه طالبان برای منافع آمریکا در افغانستان مانعی ایجاد نکند، در اینصورت احتمال تشکیل حکومت موقت وجود دارد.

وی اضافه نمود: آمریکا بدنبال حفظ دستاوردهای هجده ساله خود در افغانستان است. محتمل است که برای تأمین منافع خود در افغانستان و خاتمه دادن به جنگ نتایج انتخابات را با بحران روبرو کند و از این طریق نیز زمینه تشکیل دولت موقت را مهیا سازد.

موافقان و مخالفان دولت موقت در افغانستان در حالی برآورد می نمایند که بعضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز خواهان اعلام زودهنگام نتایج شده اند و تعدادی دیگر مانند اشرف غنی، عبدالله، حکمتیار هم اکنون خود را پیروز انتخابات و رئیس جمهور آینده این کشور اعلام می نمایند.

نبود اجماع در آرای کشورهایی که در مسائل افغانستان دخیل و مؤثر هستند از سویی و درگیری های داخلی سیاستمداران و رهبران افغانستان از سوی دیگر این احتمال را بیش از پیش قوت می بخشد که روند رو به جلوی افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری به سمت بحران حرکت کند.

با این حال بعضی از کارشناسان معتقدند که زمینه تشکیل دولت موقت در شرایط کنونی مهیا نیست و چنین اظهاراتی جنبه برآورد و تبلیغاتی دارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، زمزمه احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان؛ مخالفان و موافقان چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، زمزمه احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان؛ مخالفان و موافقان چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید