میزان افزایش حقوق و مالیات دریافتی از آن ها

به گزارش گردشگران شاد، افزایش 25 درصدی و حداقل دریافتی 3.5 میلیون تومانی کارکنان و بازنشستگان در سال جاری با پرداخت تا 35 درصدی مالیات به صورت پلکانی همراه است.

میزان افزایش حقوق و مالیات دریافتی از آن ها

به گزارش ایسنا، افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال گذشته به طور متوسط 15 درصد و حداقل دریافتی آن ها 2.8 میلیون تومان بود، اما دولت در لایحه بودجه سال 1400 افزایش ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی اعم از کارکنان و بازنشستگان را 25 درصد و حداقل پرداختی به آن ها را 3.5 میلیون تومان پیش بینی کرد که در این حالت میزان افزایش حقوق به طور متوسط 10 درصد و حداقل پرداختی 700 هزار تومان افزایش داشت.

هیچ کسی بیش از 2.5 میلیون تومان افزایش حقوق ندارد

در جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس، نظرات متفاوتی در رابطه با افزایش حقوق کارکنان مطرح بود، ولی در نهایت آنچه در قانون بودجه تصویب و از سوی مجلس به دولت ابلاغ شده است نشان می دهد که ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر بر اساس آخرین حکم کارگزینی سال 1399 تا 25 درصد افزایش می یابد؛ البته مشروط به اینکه میزان افزایش حقوق هیچ کسی نسبت به سال گذشته بیش از دو میلیون و 500 هزار تومان نباشد؛ بنابراین با این مصوبه در قانون بودجه، حقوق های بالای 10 میلیون تومان مشمول افزایش 25 درصدی نشده و فقط رقم ثابت دو میلیون و 500 هزار تومان به آن ها اضافه می شود.

مالیات 35 درصدی برای حقوق های بالاتر از 32 میلیون تومان

از سوی دیگر پرداخت مالیات حقوق کارکنان مطرح است که البته این قشر همواره از بخش های با سهم بالا در پرداخت مالیات در سال هستند. برای سال جاری سقف معافیت مالیاتی در ماه چهار میلیون و در سال تا 48 میلیون تومان است و مازاد بر آن به صورت پلکانی مشمول مالیات خواهد شد.

بر این اساس نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان به این صورت است که مازاد 48 میلیون تومان در سال تا رقم 96 میلیون تومان و به عبارتی هشت میلیون تومان در ماه 10 درصد مشمول مالیات خواهد شد. همچنین از 96 میلیون تا 144 میلیون تومان در سال (12 میلیون تومان ماهانه) شامل 15 درصد، از 144 میلیون تا 216 میلیون تومان در سال (18 میلیون تومان در ماه) 25 درصد و از 216 میلیون تا 288 میلیون تومان یعنی حقوق حدود 24 میلیونی در ماه شامل 25 درصد مالیات می شود. اما حقوق های 288 میلیون تا 384 میلیون تومان در سال 30 درصد و از 384 میلیون تومان (در سال) بالاتر یعنی از 32 میلیون تومان در ماه، 35 درصد مشمول مالیات می شود.

جریان افزایش حقوق کارکنان تنها مربوط به این رشد در قانون بودجه نیست و در یکی دو سال اخیر بر اساس فصل 10 قانون مدیریت خدمات کشوری، امتیازاتی برای حقوق کارکنان معین شده که امکان استفاده از این امتیاز تا 50 درصد افزایش است و دستگاه ها می توانند طبق شرایط و ضوابط معین شده نسبت به آن اقدام کنند.

منبع: فرارو

به "میزان افزایش حقوق و مالیات دریافتی از آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان افزایش حقوق و مالیات دریافتی از آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید